Üçüncü çocuğa cazip teşvik

Üçüncü çocuğa cazip teşvik

Üçüncü çocuğa cazip teşvikTürkiye’de genç nüfusun artması için yapılması planlanan teşvik ile ilgili, bugüne dek çeşitli haberler ve açıklamalar yapıldı. Doğum izni süresi ile ilgili yapılması planlanan değişikliklerden söz edildi. Ancak henüz yasalaşmayan bu tasarı planları bile kadın çalışanları oldukça heyecanlandırdı.

Nüfus artışını teşvik için yapılan çalışmaların sonuna geliniyor. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın başkanlık ettiği çalışmaları Aile ve Sosyal Politikalar, Maliye, Kalkınma ve Çalışma bakanlıkları destekliyor. Yeni düzenlemede, özellikle 3. çocuğa astronomik ücret verilmesi üzerinde duruluyor.

Ortak çalışmalar yürüten bakanların yaptığı toplantılarda 5 bin lira gibi astronomik bir rakam geçiyor. Tasarıdan ev hanımlarının da yararlanması hedefleniyor. Çalışan anneler için doğumun izni bitince esnek çalışma modeli getiriliyor. Bu süreçte devlet, işverene özellikle maaş ve prim desteği sağlayacak. Çalışan anne adayı günün belli saatini evinde çocuğu ile geçirecek, bu süre yarım güne kadar çıkabilecek. Çalışmaların tamamlandığında Başbakan Tayyip Erdoğan’a sunulması bekleniyor.

Türkiye’de nüfus alanında yapılan araştırmalar sonucu genç nüfusun azaldığı görülüyor. Bu nedenle bir an önce nüfus teşvikini artırıcı önlemler alınması gerekiyor. Bu konu bakanların yaptığı ortak toplantılarda sıklıkla değerlendiriliyor. Türkiye’de ortalama yıllık bir milyon 250 bin doğumun yüzde 60’ı yani 750 bini ilk doğum ve sonra gelen 500 bin doğum ise sırasıyla ikinci, üçüncü ve dördüncü çocukları kapsıyor. Ancak ikinci çocuktan sonraki düşüşler çok fazla görülüyor. TÜİK 2011 verileri, Türkiye’de doğurganlık hızı 2,02 olduğunu gösteriyor. Ancak bu rakam 2012’de 2,08’e kadar çıksa bile çığı kapatamıyor.

Çünkü yapılan diğer çalışmalar genç nüfusun giderek azaldığını gösteriyor. 2012 yılında Sağlık Bakanlığı araştırma kapsamında 121 bin kadınla birebir görüştü. Araştırma sonucunda Türkiye için toplam doğurganlık hızı ikinin de altına düşerek 1.90’a gerilese de nüfusun yenilenme oranı olan 2,1’in çok gerisinde.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) belli varsayımlarına göre 2025 yılında doğum hızı 2’nin altına düşmesi bekleniyordu. Yine aynı hesaplamalara göre 2019’da 2,02 doğurganlık hızıyla Türkiye’nin nüfusu 80 milyon 983 olacaktı. Fakat bu düşüşlerle bu hedefin 2020’de tutturulması zor görünüyor. Modern yaşam koşulları doğumların azalmasında etkili oluyor. Geç yapılan evliliklerde çocuk yapma yaşı ile oranlarının düşmesinde en önemli etkenlerin başında geliyor. Türkiye’deki doğumların yüzde 30’un üzeri 30 yaş ve üzerinde gerçekleşiyor. Şimdi bir an evvel çalışmaların tamamlanarak Başbakan’ın onayına sunulması bekleniyor.


Bir önceki yazımız olan 13 Nisan ehliyet sınavı sonuçları açıklandı-Tıklayın! başlıklı makalemizde 13 Nisan ehliyet sınavı sonuçları, 13 Nisan MTSAS sonuçları ve 2013 Ehliyet sınav tarihleri hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ