Vergi borcunu taksitle öde!

Vergi borcunu taksitle öde!

maliyeMükellefler dikkat! Tüm vergiler için taksit imkanı getirildi.

Vergi borçlularına KDV, ÖTV ve geçici vergi dışında trafik cezası dahil tüm vergiler için taksit imkanı doğdu. Daha önce sadece yapılandırma zamanında getirilen taksit uygulaması, şimdi tüm mükellefler için uygulanacak.

Tüm vergilere taksit fırsatı

Vergi mükelleflerine borcu olup olmadığını online sorgulayarak mağduriyet yaşamamaları için kolaylık getirildi. İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Mustafa Dakın, dün bir açıklama yaparak, “Tüm mükelleflerimizi borçlarını öğrenmeye ve ödemeye davet ediyoruz” dedi. Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve geçici verginin haricindeki Motorlu Taşıtlar Vergisi ve trafik, kaçak geçiş gibi cezalar için de taksitlendirme talep edilebildiğini kaydeden Dakın, “İyi niyetli mükelleflerimiz için her türlü kolaylık idaremizce gösterilmektedir” diye konuştu.

3 Milyon mükellef Borçlu 

Dakın, İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı kayıtlarında 2013 Aralık sonu itibariyle yaklaşık 1.6 milyon mükellefin kuruma borçlu olduğunu ifade etti. Diğer vergi borçluları da dahil olduğunda, borçlu mükellef sayısı 3 milyonu buluyor. Dakın, “Bu da İstanbul’da yaşayan her 10 kişiden 2’sinin vergi borcu olduğu anlamına gelmektedir. Sadece yetişkinler itibariyle bakıldığında ise bu oran çok daha vahimdir” dedi.

“Mükellefimizin çoğu borçlu olduğunu bilmiyor” ifadesini kullanan Dakın, şöyle devam etti: “Bazı durumlarda da borç ödendiği halde, söz gelimi sadece plaka numarasının bir harfi veya rakamı yanlış girildiği için, ilgili borç kapatılamamakta, ödenen para da emanet bir hesapta doğru hesaba aktarılmayı beklemektedir. Bu yüzden herkesin borç durumunu öğrenmesini istiyoruz.”

Vergi Borcu Nasıl Öğrenilir? 

Vergi borcu olup olmadığını öğrenmek isteyen mükellefler, ‘www.gib.gov.tr’ adresinde ‘Borç Bilgilendirme Servisi’ üzerinden güvenlik aşamasını geçerek borçlarını öğrenilebiliyor. Bu konuda sahte web sayfaları da bulunuyor. Mükelleflerin tuzağa düşmemek için ‘www.gib.gov.tr’ ya da ‘www.ivdb.gov.tr‘ ana sayfalarındaki ‘Borç Bilgilendirme Servisi’ ikonu üzerinden borç sorgulaması yapması gerekiyor. ‘Borç Bilgilendirme Servisi’ne akıllı mobil cihazlardan da ulaşılabiliyor.

Devlete Vergi Borcunu Tek Tıkla Öğren


Bir önceki yazımız olan Emeklilikte 5 milyonu aşkın kişinin beklediği yanıt başlıklı makalemizde erken emeklilik, erken emeklilik şartları ve faruk çelik hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ