Yandex Nedir? Yandex Arama Motoru Kullanma ve Detayları

Yandex Nedir? Yandex Arama Motoru Kullanma ve Detayları

Yandex Nedir? Yandex Arama Motoru Kullanma ve Detayları

Yandex Nedir? Yandex Arama Motoru Kullanma ve Detayları

Bugünlerde televizyon reklamlarında da karşımıza çıkan Yandex Arama Motoru hakkında bilgiler aktaralım. Yandex Nedir ? Yandex Arama Motoro Nedir. Yandex Arama Motoru . Henüz 2 ay önce Türkiye pazarına girdiler ama sanki uzun süredir bizi tanıyormuş gibiler. “Türkiye’ye sizi daha iyi anlamak, öğrendiklerimizi yansıtmak için geldik” diyorlar. Sahiden nedir bu Yandex arama motoru, ve rakiplerinden farkı ne?

Yandex arama motoru, bundan 2 ay önce Türkiye piyasasına girdiğinde açıkçası arama sonuçlarında bu kadar iyi bir performans ortaya koyacaklarını beklemiyorduk. Ama geldikleri günden itibaren dilimizi konuşmaya başladılar, sadece 2 ay içinde Türkiye’de daha önce hizmete sunulmamış servisleri gündeme getirdiler ve 15 yıla yaklaşan tecrübeleriyle Türkiye arama motoru pazarının hakiminin karşısında dimdik durmaya hazırlar.
Peki nereden geldiler, burada ne yapmayı amaçlıyorlar ve Türkiye pazarında var olmak için stratejileri neler? Detayları Yandex Türkiye Ülke Müdürü Alisher Hasanov ile konuştuk.
Yandex olarak Türkiye’ye gelmeye nasıl karar verdiniz?

Arama motorları pazarı konusunda Türkiye’de rekabet yoktu. Hakim arama motorunun neredeyse yüzde 100 pazar payına sahip olduğu bir ortam mevcuttu. Bu durumu değiştirmek, insanlara mantıklı bir alternatif sunmak, pazara rekabet ve denge getirmek istedik.

 

Farklı yönleriniz hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Bizim yaklaşımımız bu alanda faaliyet gösteren diğer şirketlerden daha farklı. Biz her şeyden önce gittiğimiz pazarda yerel düşünmeye çalışıyoruz ve ürünlerimizde hedef pazardaki kullanıcıların beklentilerine uygun değişikliklere gidiyoruz yandex arama motoru.

Bu yaklaşım sadece dili yerelleştirmeyi kapsamıyor. Örneğin arama yaparken insanlar F tuşuna bastığında arama önerileri getirirken bir başka ülkede ‘Florida’ ilk öneri olarak belirirken, Türkiye’de ‘Facebook’ ilk sırada öneriliyor. Aynı şekilde hava durumu bilgisini sunduğumuz servislerde pozitif hava sıcaklığının karşısında yer alan + simgesini kaldırdık, çünkü Türkiye’de sıfırın altında hava sıcaklığı – ile ifade edilirken sıfırın üzerindeki hava sıcaklığını sadece rakamla ifade etme alışkanlığı var.

Başka… Mesela Rusya’da yollar geniş ve çok şeritli, Türkiye’de ise nispeten dar. Dolayısıyla harita uygulamamızı bu tarz yolları daha net ifade edebilecek şekilde özelleştirme yoluna gittik. Hız algısı da ülkeden ülkeye değişir. Bir ülkede saatte 40 kilometre hıza normal derler, bir başka ülkede saatte 50 kilometre hız bile yavaş sayılır. Bazı ülkelerde panoramik görüntülerde yüz ve plakaları görüntülemenize ses çıkarmazlar, bazılarında bunu yapmak yasaktır. Çözümünüzü ona göre uydurmanız gerekir.

Bunlar sadece ilk anda aklıma gelen küçük detaylar. Yerelleştirme derken sadece dilin yerelleştirilmesinden değil, aynı zamanda bu tarz detayların göz önüne alınmasından bahsediyoruz. Üstelik bu öğrenebilen bir sistem. Bu konuyla ilgili olarak Türkiye pazarına girmeden önce 11 ay süren özel bir çalışma gerçekleştirdik. Piyasaya girmemizin ardından ziyaretçilerimizin kullanım alışkanlıklarını da göz önüne alarak sürekli yeni şeyler öğreniyor ve altyapımızı bu yeni ihtiyaçlara uyum sağlayacak şekilde geliştiriyoruz.

 

Arama motoru olarak sunduğunuz özel hizmetler neler?

Biz arama motoru olarak işin içerik üretme tarafında değiliz, hiçbir zaman da olmadık. Bizim yaptığımız şey veri madenciliği, yani topladığımız içeriği farklı şekillerde sunarak farklı sorulara ve ihtiyaçlara cevap vermek.

İçeriği toplama konusunda bazı ortaklıklarımız var. Örneğin hava durumu bilgisini bir içerik ortağından alıyoruz. Harita ve trafik bilgisi de GPS ile alınıp analiz edilerek veriye dönüştürülüyor.

 

Türkiye’de ilk aşamada İstanbul ve Ankara’da canlı trafik bilgisi hizmetini devreye soktunuz, denediğimiz kadarıyla gayet de güzel çalışıyor. Buradaki bilgiyi nereden alıyorsunuz?

Türkiye’ye gelmek için neden bu kadar beklediniz?

 

Bu konu iş stratejileri ve finansmanla akalalı. Biz önce kendi ülkemizde büyümeye çalıştık, ardından etrafımızdaki ülkelere destek verdik. Açılım yatırımı gerektirir. Arama işi yapmak da ucuz bir iş değildir. Bugün sıfırdan bir arama motoru üretmenin maliyeti 150 milyon dolardan başlıyor.

 

Bizim gözlemlediğimiz kadarıyla bugüne kadar Türkiye’ye dışarıdan gelen hiçbir arama motoru ürün geliştirme adına yatırım yapmadı. Ürün üzerinde çalışan ve ürünü geliştiren bir takım oluşturmadı. Biz bunu yapan ilk ekibiz. Ekibimiz Türkiye’deki 11 aylık ön çalışma sürecimiz sırasında şekillendi.

 

Önümüzdeki dönem için Türkiye’de pazar payı olarak ne öngörüyorsunuz?

 

Arama motorları konusunda bir yerde rekabet varsa genelde oran 60-30-10 şeklinde ilerler. Yani hakim arama motoru pazarın yüzde 60’ına sahiptir, ikinci sıradaki şirket yüzde 30’unu alır ve diğerleri kalan yüzde 10’luk dilimi paylaşır. Rusya’da, Çin’de, Amerika’da, Güney Kore’de, Çekoslavakya’da, kısacası rekabetin olduğu her yerde bu böyledir. Biz de Türkiye’deki hakim arama motorunun bugün yüzde 99’a ulaşan pazar payını bu dengeye getirmeyi hedefliyoruz.

Bunu da yerel yaklaşımların yanında işimizi yaparken detaylara önem vererek başarmayı hedefliyoruz. ‘404 sayfa bulunamadı’ mesajımızdan sosyal medya ve destek kanallarındaki iletişimimize kadar detaya önem verdik ve son derece olumlu geri dönüşler alıyoruz.

 

Bundan sonra Türkiye’de ne tarz ürün ve servislere odaklanacaksınız?

 

 

Yandex Türkiye Ülke Müdürü Alisher Hasanov

Bizim işimizi veriyi bulmak, ortaya çıkarmak ve analiz etmek. Verdiğimiz tüm hizmetler de bu esasa dayalı. Bundan sonra neler gelebilir konusuna bir örnek: Rusya’da sadece ‘la la la lalala la laaaa’ şeklinde yaptığınız aramalardan hangi şarkıyı bulmaya çalıştığınızı keşfeden servislerimiz var. Beğendiğiniz sanatçıya göre yönlendirme ve tavsiye yapan müzik servisimiz var.

 

Bunun dışında sadece sorgulara değil, sorulara da cevap veriyoruz. Örneğin Rusya’da ‘Hafta sonu gezmeye nereye gidelim’ sorusunu sorduğunuzda uygun alternatiflerin karşınıza dizildiğini görebilirsiniz. Ama bunlar uzun yıllar süren tecrübenin ve birikimin ürünü, zamanla oturdu. Zamanla Türkiye’ye de gelecektir.

 

Bir de bizim sitemizde arama sonuçlarının en altına bakarsanız, orada Yandex üzerinde gerçekleştirdiğiniz aramayı Google, Bing gibi diğer servisler üzerinde aramanızı sağlayan yönlendirmeler görürsünüz. Bunu üç şey için yapıyoruz: Birincisi, kullanıcılarımıza alternatif sunmak ve aradıkları şeyleri bulmaları için yol göstermek. İkincisi, sonuçları kıyaslama şansı vermek. Üçüncüsü, kendi eksiklerimizi görmek. Çünkü bir kullanıcı bizde arama yaptıktan sonra bu yolu kullanarak başka bir arama motoruna giderse, biz bir şeyleri eksik yapıyoruz demektir. Böyle bir durumda hemen durumu görüyor, incelemeye alıyor ve zayıf olduğumuz noktayı nasıl geliştirebileceğimize bakıyoruz.

Son olarak, biz başından beri Türkiye’yi anlamaya çalışan, vergisini ödeyen, kanunlara saygılı ve buradaki kurallar çerçevesinde hareket eden bir yapı olarak hizmet vermeyi amaçladık. Böyle de sürdürmek istiyoruz.


Bir önceki yazımız olan Vodafone Aboneleri Şikayet ve Hat Sorunları Çözme başlıklı makalemizde Faturalı Hat, Vodafon Şikayet Hattı ve Vodafon Şikayetleri hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ