Yarın ilk cemre düşüyor!

Yarın ilk cemre düşüyor!

ilk-cemre-yarin-dusuyorHalk arasında yazın gelişinin müjdeleyen cemrelerin ilki yarın düşecek. “Ateş parçası” veya “kor halindeki ateş” anlamına gelen cemrenin ilki yarın havaya düşecek.

İlk cemre yarın düşecek

Türkçe karşılığı “ateş” veya “kor” olan Arapça olan cemre ısınmayı temsil eder. Havaya düştüğünde havaların, suya düştüğünde suların ve en son toprağa düştüğünde ise toprağın ısınarak baharın gelişini ve bitkilerin gelişmeye başlayacağını müjdeler.

Anadolu’da geleneksel halk takviminde yer alan aylara göre “Kasım” ve “Hızır” günleri” olarak kış ve yaz olarak ikiye ayrılır.

“Kasım Günleri, miladi takvime göre 8 Kasımda başlar ve 179 gün sürerek 5 Mayısta sona erer. Kasım Günleri, 4 yılda bir şubat 29 çektiği zaman 180 gündür. Hızır Günleri ise 6 Mayısta başlar ve 7 Kasıma kadar 186 gün sürer. 6 Mayısta Hıdırellez kutlanması da bu takvime göre yeni yılın ilk günü olarak kutlanır.

Cemrelerin düşmesi, Kasım Günlerinden Hızır Günlerine geçişi ve kışın biterek baharın gelişini müjdeler. Halk takvimine göre, Kasım Günlerinin 100. günü yani miladi takvimde 15 Şubat geldiğinde artık kış hükmünü kaybetmeye başlar. Atalar  ‘Geldik yüze, çıktık düze‘ şeklinde ifadeyle kışın bittiğini anlatır.

Cemreler hangi tarihte düşecek?

Halk takvimine göre Kasım Günlerinin 100. gününden 5 gün sonra ilk cemre düşer. 105 Kasımda yani 20 Şubatta ilk cemrenin havaya düşeceği, 112 Kasımda yani 27 Şubatta ikinci cemrenin suya düştüğünde suları ısınacağı inancı vardır. 119 Kasımda yani 6 Martta da üçüncü cemrenin toprağa düştüğünde, toprağı ısınarak kır çiçeklerinin çıkmasını sağlayacağına inanılır.

Nevruz

Üçüncü cemreden iki hafta sonra miladi takvime göre 21 Martta nevruz kutlanmaktadır. Geceyle gündüzün eşitlendiği bugünden sonra gündüzlerin uzamaya başlasa da havaların ısınması için daha beklemek gerekmektedir. Bu durum halk arasında, “Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır” atasözüyle anlatılır. “İstersen yazı, bekle Hıdrellezi” atasözüyle de havaların Mayıs ayından önce ısınmayacağı anlatmak istenir. 31 Mart soğuklarının da etkili olduğunu anlatmak isteyen atalarımız ‘Korkma zemherinin kışından, Korkma Mart’ın Beşinden, kork Aprilin beşinden, yolcuyu yolda eğler, öküzü ayırır eşinden.‘ atasözü ile miladi takvime göre 18-19 Nisan, geleneksel takvime göre Kasım Günlerinin 162-163. gününe rastlayan soğuklardan sonra, 169 gün süren kışın, 6 mayısa tekabül eden 1 Hızır ile bittiğini müjdeler. Hızır Günleri 7 Kasıma kadar sürer.

Bahar bayramı saydığımız Hıdrellez, aslında halk takviminde kışın ve eski yılın bitişinin, yeni yılın gelişinin müjdecisidir.


Bir önceki yazımız olan Emeklilikte 5 milyonu aşkın kişinin beklediği yanıt başlıklı makalemizde erken emeklilik, erken emeklilik şartları ve faruk çelik hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ