YouTube da yasaklandı!

YouTube da yasaklandı!

youtubeTwitter yasağı ile ilgili tartışmalar sürerken bir yasak da video paylaşım sitesi YouTube’a geldi.  Popüler video paylaşım sitesi Youtube’a da dün akşam saatlerinde erişim yasağı getirildi. Türkiye, YouTube’a erişim kapatılması üzerine yurt dışında da birçok habere konu oldu.

YouTube yasağına dair alınan karar 3G internet erişimi sağlayan GSM operatörleri ile internet erişim hizmeti veren TTNET ve Superonline gibi ISP şirketlerine de tebliğ edildi. Operatörler ve şirketler aşama aşama kararı uygulamaya konacak.

Tedbir Var 

YouTube’un kapatılmasının ardında Twitter gibi mahkeme kararı değil tedbir kararı bulunuyor. Video paylaşım sitesi hakkında idari tedbir uygulandığı öğrenildi. Twitter yasağının ardında çeşitli yöntemlerle siteye erişim sağlayan kişiler şimdi aynı şekilde YouTube’a da erişim sağlayabiliyor. Türkiye içinde erişimi engellenen siteye, DNS ayarları değiştirerek ve farlı VPN uygulamalarıyla siteye girebiliyor. 2008 yılında da erişime kapatılan YouTube’a Başbakan Erdoğan’da bu yöntemlerle girebildiğini itiraf etmişti. Bir gazetecinin ‘YouTube’a giremiyorum’ sözleri üzerine Erdoğan ‘Ben giriyorum siz de girin’ demişti.

Ülkemizde birçok kullanıcı YouTube’a erişimin engellenmesinden etkilenmedi. Çünkü Twitter’ın yasaklanmasından sonra VPN gibi servisleri kullanarak yasaklı YouTube’a girmeye devam etti.

YouTube’a Nasıl Girilir? 

Tepkiler Yağıyor

Dün akşam saatlerinde Youtube’un erişime kapatılmasının ardından Google’dan açıklama geldi. Google Inc. sözcüsü yasağın ardından şu açıklamalarda bulundu:

Türkiye’deki bazı kullanıcılarımızın YouTube’a erişemediklerine dair raporlar alıyoruz. Bizim tarafımızda herhangi bir teknik sorun olmamakla birlikte konuyu araştırıyoruz.”

AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu komiseri Stefan Füle, Türkiye’de bu sitelerin kapatılmasına Türkçe tweet’le tepki gösterdi. “Bu nereye varacak

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf ise Twitter yasağında olduğu gibi YouTube yasağında da Türk Hükümeti’ne vatandaşlarının bu sitelere erişimini engellememe çağrısında bulundu.


Bir önceki yazımız olan Emeklilikte 5 milyonu aşkın kişinin beklediği yanıt başlıklı makalemizde erken emeklilik, erken emeklilik şartları ve faruk çelik hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ