Yumurta soğukta mı sıcakta mı saklanır?

Yumurta soğukta mı sıcakta mı saklanır?

Yumurta soğukta mı sıcakta mı saklanır?Protein deposu yumurta en çok tüketilen besin maddeleri arasındadır. Yumurta buzdolabının özel bölümünde muhafaza edilir. Ancak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yeni bir tartışma başlattı. Yumurta soğukta mı saklanır, sıcakta mı saklanır?

Bakanlık “yumurtanın” saklama koşullarını yeniden yazıyor. Bakanlık tarafından hazırlanan yeni yumurta taslağı görüşmeye sunuldu. Taslakta en dikkat çeken madde ise yumurtada “soğuk zincir” koşulunu kaldıracak olması.

Yumurta nasıl saklanır tartışması

 

Yeni taslağa göre yumurtaların yumurtlama tarihinden itibaren 18. güne kadar soğutulmaması gerekecek. Hali hazırda uygulanan mevzuata göre ise, yumurtaların 5 ila 12 derece arasında korunması gerekiyor. Taslak, 30’luk bir A sınıfı yumurta kolisinde 4 taneye kadar kırık veya kirli yumurtaya da “tolerans” kapsamında izin veriyor. Getirilmesi öngörülen düzenlemeler yumurta sektöründe de memnuniyet yarattı.

Yeni görüşmeye sunulan “Türk Gıda Kodeksi Yumurta Tebliği”nde yumurtaların tüketiciye ulaşana kadar dönemdeki taşıma ve depolama koşullarında değişiklik yapılması planlanıyor. Halen yürürlükte olan tebliğe göre, A ve B sınıfı yumurtalar 5 ila 12 derece arasında saklanıp taşınırken; pastörize ürünlerde depolama sıcaklığı 4 derece olarak uygulanıyor. Taslak ise, bu oranların tümünü birden kaldırıyor. Buna göre artık yumurtalar yumurtlama tarihinden sonraki 18. güne kadar soğutulmayacak. 18. günden sonra ise 8 derecenin altındaki bir sıcaklıkta korunabilecek.

Yumurta sektöründekiler tarafından yumurtada soğuk zincirinin kaldırılması memnunlukla karşılandı. Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Derya Pala, “Isı değişikliği yumurtayı bozuyor. 5-10 derecede yumurtayı tutmak, ömrünü uzatıyor; ama üç beş saatlik bir ısı değişimi bile sıkıntı oluşturuyor. Pazarlarda yumurtalar açıkta satılıyor. Bu nedenle, hiç soğutulmaması daha sağlıklı. Avrupa Birliği’nde ülkelerin çoğunda böyle “diye konuştu. Yumurtanın uzun süre güneşin altında beklemesi tazeliğini kaybettirir. Ancak bakkal ve pazarlarda tüketimin hızlı olduğunu belirten Pala, “Marketlerde yine dolaplarda bekleyebilir. Tüketici ise evine götürdükten sonra buzdolabında tutar” dedi.

Kırık ve kirli yumurtaya tolerans 

Yumurtaların kirli ve kırık olması da değerlendirme kapsamına alındı. A sınıfı yumurtalarda, belli bir sayıya kadar kirli veya kırık olmaları durumunda “tolerans değerleri” uygulanacak. Paketleme tesisinde sevkten önce yüzde 10, pazarlama ve satışın diğer aşamalarında ise yüzde 14’e kadar tolerans uygulanacak.

30’luk yumurta kolisinde 4 taneye kadar kırık ve kirli yumurta tolerans kapsamında değerlendirilecek. A sınıfı ağırlığını taşımayan yumurtalar için de tolerans değeri olacak. Şu anki uygulamada tolerans olmazken, 30’lu pakette 3 taneye kadar, ağırlık koşullarını taşımayan yumurtaya izin verilecek.

 


Bir önceki yazımız olan Emeklilikte 5 milyonu aşkın kişinin beklediği yanıt başlıklı makalemizde erken emeklilik, erken emeklilik şartları ve faruk çelik hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ