Yurtdışı Çıkış Yasağı Sorgulama

Yurtdışı Çıkış Yasağı Sorgulama

pasaport-islemleri-sorgulama-2Bazı kişilere yurt dışına çıkış yasağı cezası verilir. Bu ceza amme borcu bulunan kişilere kesilmektedir. Yurt dışına çıkış yasağı konulması yönündeki hükümle; mükelleflerin zamanında ödemelerinin sağlanması, amme alacağının tahsilinin güvence altına amaçlanmaktadır. Pasaport kanununa göre mükelleflere getirilen yurt dışına çıkış yasağı uygulaması kanunun 22. maddesinde düzenlenmiştir.

Bu maddeye göre, vergiden borçlu olduğu bildirilenlere, pasaport veya seyahat vesikası verilmeyeceği, verilmişse geri alınacağı, bunların yurt dışına çıkışlarının engelleneceği açıkça belirtilmiştir.

Şirket ortakları ve kişiler yurt dışına çıkış yasağının olup olmadığını internetten sorgulayabilirler. Amme borcu dolayısıyla, yurt dışına çıkış yasağı (tahdit) konulan kişiler Emniyet Müdürlüklerine bildirilirler. Ayrıca bu kişilere bir yazıyla yasaklı oldukları bildirilir. Ancak adreslerine ulaşmaması durumunda mükelleflerin mağdur olmamaları için kendileri hakkında yurt dışına çıkış yasağı uygulanıp uygulanmadığını Gelir İdaresi Başkanlığı’nın WEB sitesi www.gib.gov.tr ile İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı’nın WEB sitesi olan www.ivdb.gov.tr adreslerinden öğrenme imkânı sağlanmıştır.

Yurtdışı Çıkış Yasağı Sorgulamak için tıklayınız.

Yukarıdaki bağlantıya tıklayarak gerçek kişi mükellef ya da şirket ortağı gerçek kişi sorgulamaları yapma imkanınız bulunuyor.


Bir önceki yazımız olan Emeklilikte 5 milyonu aşkın kişinin beklediği yanıt başlıklı makalemizde erken emeklilik, erken emeklilik şartları ve faruk çelik hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ