Yurtdışından Getirilen Telefonu Pasaporta Kayıt Ücretleri zamlandı!

Yurtdışından getirilen telefonların kayıt altına alınması ve ticaretinin yapılmasını engellemek amacıyla pasaporta kayıt edilmesi zorunlu tutuluyor. Yaklaşık bir yıldır uygulanan pasaporta telefon kaydettirme zorunluluğu yurt dışında gelen telefon sayısının yarı yarıya düşmesine neden oldu.  

Ülkemizde vergilerden dolayı yüksek fiyatlara mal olan cihazların Yurtdışından daha uygun fiyatlara getirilmesi karşısında devletin zorunlu kıldığı Pasaport üzerine İMEİ Kaydı yaptırma işlemlerinin nasıl yapıldığını sizlerle paylaşmıştık. Pasaport üzerine İMEİ Kaydının nasıl yapılacağına dair yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

2013 yılında her kalemde birçok vergi ve harç zamlandı. Bu bağlamda Pasaport üzerine İMEİ Kaydı harçlarına da yüzde 15 oranında zam yapıldı. Bundan böyle yurt dışından telefon getirerek pasaportuna işletmek isteyen vatandaşlar 100 TL yerine 115 TL ödemek durumunda kalacaklar. Harçlar Kanunu Genel Tebliği” uyarınca 2013 yılı için 115 TL harç bedeli yatırılması ve bedelinin ödendiğine dair makbuzun alınması gerekmektedir. Harç bedeli Vergi Dairelerine ve Vergi almaya yetkili Bankaların şubelerine ödenebilmektedir. Tabi bu kadarla da bitmiyor. Daha sonra herhangi bir operatöre gittiğinizde ise 15 TL ücret ödemek gerekiyor. Türkiye içerisinde kullanmak istediğiniz bir cihazı kayıt ettirmek için Turkcell – Vodafone veya Avea bayisine götürmeniz durumunda sizden Kayıt Ücreti olarak 10 TL ile 15 TL arasında değişen ücret tahsil edilecektir.

Maliye Bakanlığı‘nın yurtdışından getirilen telefonların Türkiye’de kullanımı için ödenen harçların 2013 yılında 115 TL olarak alınması vatandaşların tepkilerine neden oluyor. Pasaporta telefon işletirken alınan harç zorunluluğu 15 Haziran’dan itibaren uygulanıyor.

Yurt dışından getirilen cep telefonlarının kaydındaki zaman kaybının önlenmesi ve kayıt işlemlerinde vatandaşlara kolaylık sağlanması amacıyla 01.11.2012 tarihinden itibaren internet üzerinden kayıt uygulamasına başlanacak.


Bir önceki yazımız olan Şubat Önemli Günleri başlıklı makalemizde Şubat, Şubat ayı Önemli Günleri ve Şubattaki Önemli Günler hakkında bilgiler verilmektedir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*