Anaokulu Açma Maliyeti 2014

Anaokulu Açma Maliyeti 2014

Açmayı düşündüğünüz anaokulu veya kreş için ilk olarak maliyet hesaplamadan önce nasıl olması gerekiyor. Çünkü zorunlu ihtiyaçlar dışında kalan her aksesuar ek maliyet gerektiriyor. İlk olarak seçtiğimiz mekan ne olursa bize uygun olur onu araştırmalıyız. Bu yer dublex daire veya çok katlı bir bina olabilir. Yerimizin mümkünse kendimize ait olması başlangıçtaki kira masrafını düşürecektir. Bu durum eldeki şartlara göre değişkenlik arz eder. Ama iyi bir yer olsun derseniz fiyatları 700-10000 tl arasında değişkenlik göstermektedir. İlk giderimiz bu kadardır. Sonrasında anaokulumuza veya kreşimize göre uygun aksesuarların yapılması için gerekli tadilatların yapılması gerekiyor. En kötü ihtimalle boyası ve ısınma sistemleri yapılmalıdır.

Anaokulu veya kreş açmak için yeri bulduk ve tamiratını yaptırdıktan sonra resmi kuruluş işlemleri, ruhsat giderleri olacaktır. Bu giderler için de 10000 tl paranız kenarda olmalıdır. Bütün bunların tamamına iç dizayn, çay ocağı veya mutfak takımları oyuncaklar düşünüldüğünde 70000 tl civarında bir maliyetiniz bulunmaktadır. Müdüriyet veya odaların dizaynı da bu fiyatın içinde olabilir. Eğer düşündüğünüz anaokulu gibi bir işyeri ise müdürü olmalıdır. İstenilen belgeler arasında bulunan müdürlük diploması ruhsat alınmasından önce ayarlanmalıdır. Her türlü personel giderleri bu fiyatın dışındadır. Aslında 100 bin tl gibi bir paranız bulunuyorsa mekanınız tam istediğinize göre çok süper dizayn edilmiş bir iş yeri olabilir.


Bir önceki yazımız olan KPSS Matematik Soruları başlıklı makalemizde Grafik okuma soruları, kpss ve KPSS Matematik Soruları hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ