Anaokulu-Kreş Açma Şartları

Anaokulu-Kreş Açma Şartları

Ülkemizde anaokulu ya da kreş açabilmek için mevzuat gereği en az ilköğretim düzeyinde eğitim seviyesine sahip olmak ve herhangi bir yüz kızartıcı suçtan hüküm giymemiş olmak yeterli olmakla birlikte iki farklı kurum olan Milli Eğitim Bakanlığı ve Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumundan izin almak gerekmektedir. Mevzuat sürekli değiştiğinden başvuru öncesi  mutlaka mevzuat kontrolü yapılmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı mevzuatına “http://anaokulu-acmak.blogspot.com.tr/2014/01/meb-ozel-ogretim-kurumlari-standartlar.html” adresinden, Çocuk Esirgeme Kurumu Mevzuatına ise “http://anaokulu-acmak.blogspot.com.tr/2014/01/ozel-kres-ve-gunduz-bakimevleri-ile.html” adresinden ulaşabilirsiniz.

Anaokulu-Kreş Açma Şartları

Milli Eğitim Bakanlığı ya da Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumuna ön başvuruyu yapmak için gittiğinizde, size mutlaka ruhsat alabilmek için gerekli belgelerin bir listesi verilecek ve prosedür gereği sağlık denetimi için  Sağlık müdürlüğü ile anaokulu olarak kullanılacak olan binanın yapı denetimi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı  imar müdürlüğü ve özel yapı denetim firması, yangın denetimi için  itfaiye  müdürlüğü, iş yeri açma  ruhsatı için belediye başkanlığı, şirket kuruluşu ya da yeni bir şube açmak için  vergi dairesi , ticaret sicil , ticaret odası vb…kurumlar ve bu kurumların isteyeceği diğer belgeler için yönlendirileceğiniz başka kurumlarla resmi takip süreciniz başlar.

Ön başvuru sürecinin tamamlanmasının ardından kurum anaokulunuzun ruhsatlandırma işlemini takip edecek müfettiş veya müfettişler görevlendirir. Müfettiş öncelikle anaokulu olarak kullanmayı düşündüğünüz binayı ön incelemek için ön denetlemeye  gelecektir.  Gerekli  tüm incelemelerin tamamlanmasının ardından  varsa tespit edilen aksaklıkların düzeltilmesi için size 3 aylık  bir  süre verecektir. Bu süre sonunda denetimden geçebilecek hale gelinirse ruhsat için hazırsınız demektir.

 


Bir önceki yazımız olan KPSS Matematik Soruları başlıklı makalemizde Grafik okuma soruları, kpss ve KPSS Matematik Soruları hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ