Başarılı Girişimcilerin Ortak Özellikleri

Başarılı Girişimcilerin Ortak Özellikleri

Başarılı bir girişimciyi, başarısız girişimciden ayıran belirgin özellikler vardır. Girişim dünyasında başarılı kılacak zihniyete sahip olmak gerekir. Düşünce işin başlangıç boyutudur. Başarılı bir girişimci şu özelliklere sahip olmalıdır:

1- Düşünerek hamle yaparlar. Fikirlerini paylaşmaktan mutlu olurlar. İkili ilişki kurmada başarılı kimselerdir. Rekabetten hoşlanırlar. Büyük düşünür, risk almaktan hoşlanırlar.

2- Statükoya saygı duymazlar.Parlak fikirleri ile ön plana çıkarlar. Kuralları ve çizgiyi aşıp denenmedik şeyler denerler. Olaylara ön yargılı yaklaşmazlar. Sürekli yenilik peşinde koşarlar. Yeni girişimlerde bulunup eskiye bağlı kalmadan yenilik peşinde koşarlar.

3- Öğrenmeye açık ve istekli olurlar. Deneme ve yanılma yöntemini çok sık kullanırlar. Deneme yapmaktan çekinmezler. Başarısız girişimlerde kendine ders çıkarır.

4- Kibirlenmeden mütevazi bir hayat sürerler. Başarılar konusunda ön plana çıkmazlar. Başarı onlar için tesadüfen gerçekleşen bir olay değil yaşam biçimidir. Gösterişi sevmez, gösterişsiz bir hayat sürerler. Ön plana çıkma kaygıları yoktur.

5- Problem çözme becerileri gelişmiştir. Bütün enerjilerini problemi çözemeye harcarlar. Olayları bütüncül değerlendirirler. Sorunları engel olarak görmezler. Sorunu çözmek için tüm imkanları kullanırlar. Nerede nasıl davranacağını çok iyi bilirler.

6- Girişimci bir yapıları vardır. Durmak, dinlenmek onlara göre değildir. Mücadele eder sorunlar karşısında pes etmez savaşırlar. Yeni girişimlerde bulunur, farklı yollarla sonuca gitmeye çalışırlar.

7- İş girişimlerinde bulunurken o alanda uzman kişilerin fikrini alır en son kararı kendisi verir. Karar alırken etki altına girmez özgür iradeleri ile kendi kararlarını kendileri alabilir.

8- Hızlı düşünür doğru kararlar alırlar. Krizleri çok iyi yönetirler.  Soğukkanlı özelliklerini her daim korurlar. Olay ve durumlara aşırı tepki vermezler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*