KOSGEB Başvurusu Nasıl Yapılmalıdır?

KOSGEB Destekleri Başvurusu Nasıl Yapılmalıdır?

Girişimci KOSGEB kredisi başvurusu ile yeni iş kurmak isteyen girişimcilere devlet tarafından faizsiz veya projesinin uygunluğu durumunda hibe şeklinde destek sağlanmaktadır. Sizler de bu avantajdan faydalanmak istiyorsanız gerekli prosedürleri izlemeniz gerekmektedir. Her ilde mevcut olan KOSGEB Müdürlükleri ve Temsilcilikleri arasından size en yakın olanını araştırmalısınız. Hibe veya faizsiz olarak sunulan KOSGEB ihtiyaç kredisini talep edebilmek için öncelikle KOSGEB kurslarından Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini almanız gerekmektedir. Bu eğitimler toplamda 32 saat sürmekte olup, en az % 80 oranında derse devam zorunluluğu vardır. Devamlılık probleminiz olmadığı sürece başarılı olarak bu eğitimi tamamlayabilir ve en geç 1 ay içerisinde belgenizi alabilirsiniz. KOSGEB kurs sertifikası olmaksızın hiçbir şekilde başvuruda bulunamıyorsunuz. Bu kursa başvuru içinse 18 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir.

Özetle KOSGEB Kredisine hak kazanabilmeniz için gerçekleştirmeniz gereken işlem basamakları şu şekildedir.

  1. KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitim başvuruları için KOSGEB birimleri ile iletişime geçilmelidir.
  2. KOSGEB’in yapmış olduğu yeterlilik testinden başarılı bir şekilde geçmelisiniz.
  3. Aklınızdaki iş fikrini bir proje haline getirip, dosya şeklinde KOSGEB kuruluna onaylatmalısınız.
  4. KOSGEB Destek Girişim Programı için başvurunuzu gerçekleştirin.

Özet olarak 4 gurupta toparlayabileceğimiz işlem akışının gerçekleştirilmesinin sonucunda bayan veya bay girişimciler KOSGEB aracılığı ile ve devlet tarafından ihtiyaç duydukları faizsiz kredi veya onaylanması durumunda hibe krediden faydalanmaya hak kazanabilmektedirler.

KOSGEB teşvik kredisi başvuruları sadece yeni iş yeri açmayı düşünen girişimcilere özel değil, aynı zamanda hali hazırda mevcut olan iş yerini büyütmeyi amaçlayan girişimcilere de sunulmaktadır. Yeni iş fikriniz var ise devlet teşvikleri ile bu projenizi faaliyete geçirebilme şansına sahipsiniz. Ya da esnaflık yapan biriyseniz KOBİ işyerleri için yapılacak KOSGEB başvurularından da faydalanabilmektesiniz.

KOSGEB Başvurusunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

KOSGEB Başvurusunda dikkat edilmesi gereken en önemli husus sunacağımız projedir. Projemizin içerisinde yer alan iş planı oldukça net ve akıcı bir şekilde anlatılmalıdır. İyi bir proje sunumunun gerçekleştirmemesi sonucunda onay alınamaz ve devlet kredilerinden faydalanamaz. Projelerimizi oluştururken mümkün olduğunca etkileyici ve yaratıcı olmaya çalışmalıyız. Birçok kişinin aklında bir iş planının olduğunu ve birçok işinin bu avantajı kullanabilmek için KOSGEB hibe kredisi başvuru talebinde bulunduğunu unutmamalıyız. Diğerlerinden bizleri ayıracak bir farkı bulup, projemize dahil edebilmeliyiz. Ayrıca üretim konusunda daha olumlu bakan KOSGEB’e projemizi sunarken üretim içerikli bir alanı da iş planımıza dahil edebiliyorsak olumlu sonuç almamıza yardımcı olacaktır.

KOSGEB Başvuru Şartları Nelerdir?

KOSGEB başvuru şartları hemen hemen herkes için uygun olup zor değildir. En zor ve önemli yanı güzel ve kabul edilebilir bir iş fikrine sahip olmamızdır. Bunun haricinde başvuru sırasından bizden beklenenler özetle şu şekildedir.

KOSGEB uzmanları tarafından ve 15 kişilik sınıflarda verilen toplamda 32 saat süren kursa katılım şartı aranmaktadır. Bu kursa devamlılık zorunluluğu vardır ve % 80 derse katılımınızın gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Bu sebeple her ders başı ve sonu katılımcıların imza atmaları istenmektedir. Bu şekilde takip edilir. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi olarak verilen bu kurslar ücretsizdir. Hatta İŞ KUR aracılığı ile başvuru gerçekleştirmeniz durumunda kursa katıldığınız her gün için size ödeme yaparlar. Kurs sonunda alacağınız girişimcilik sertifikası, başvurunuz sırasında sizden talep edilecektir.

T.C vatandaşı olmanız ve 18 yaşınızı doldurmuş olmanız beklenir. Son olarak bir iş fikrinizin olması ve bu iş fikri ile kazanabileceğinizi KOSGEB personellerine kanıtlayabilmeniz gerekmektedir. Tüm bu başvuru şartlarını sağlamanızın ardından size en yakın KOSGEB birimine başvurarak, iş kurmak için teşvik kredi imkanlarından faydalanabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*