KOSGEB Belgesi Nasıl Alınır?

KOSGEB Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

KOSGEB; Türkiye’de uzun yıllardır faaliyet gösteren, ticari faaliyetlere destekte bulunan bir kamu kurumudur.

Kendi işyerini açmak, onu büyük bir özveriyle büyütmek, belki bir dükkan açıp kendi altında elemanlar çalıştırmak, çalıştırıp da iş yerinin patronu olmak…herkesin hayatında bir kere bile olsa hayal ettiği bir istektir. KOSGEB, sadece yeni yatırımcılara destek olmakla kalmaz küçük ve orta ölçekli İşletmeleri büyütmek isteyen iş yerlerine ne taleplerini yerine getiren bir kurumdur.

KOSGEB belgesi, bu hayalleri gerçeğe dönüştürmenizi sağlar. Eğer elinizde; güzel bir iş fikri, bu işin yapılacağı mekan, mekan içi tüm araç – gereç, döküman ve gelir gider istatistiklerinin de hazır olduğu bir rapor mevcutsa, iş sadece bu belgeyi almaya kalır.

KOSGEB Kredisi Şartları Nelerdir?

Yeni işyeri açmak isteyip, maddi olanak bulamayanlara KOSGEB, belli şartlar altında bu imkanları sunan krediler vermektedir.

Öncelikle;

Kişi, yaklaşık 6 aylık bir eğitimden geçer ve bu eğitimin sonunda KOSGEB tarafından yeterliliğine dair sertifika alır.

Alınan sertifika ile ortak şirket işinizi kurabilirsiniz. Kurulan şirkette sadece 0 luk hisse ile şirkete ortak olabilirsiniz.

Kişi bazında destek oranı erkeklere yüzde 60; kadınlara yüzde 70 oranındadır.

Kurulan şirket için tüm giderlerin -bu bir masa, bir lamba, kasa da olabilir- bir gider faturası hazırlayıp, KOSGEB’e gönderdiğinizde yaklaşık iki üç ay içerisinde geri dönüt alabilirsiniz.

Şirket için alınan, demirbaş da dediğimiz asli eşyaların üç sene satılmaları yasaktır.

Bu belirli sürelerin bitiminde, dükkan ya da şirket içindeki eşyalarla beraber tamamı ile sizin olur ve istenirse bu sürecin sonunda başkasına devredilebilir.

Kimler Faydalanabilir?

KOSGEB kursuna gitmiş ve belirli eğitimi almış kişiler.

Üniversitede yapılan KOSGEB yatırımcı programlarına katılıp belge alanlar.

İŞGEM’de yer alan ve bir senelik açılmış işletmesi bulunan kişiler.

KOSGEB’e Nasıl Başvurulur ?

KOSGEB’in resmi web sitelerinden kayıt olup, KOBİ beyannamesini doldurup beklemeniz gerekir. KOSGEB uzmanlarından olumlu veya olumsuz geri bildirim gelir ve süreç başlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*