Kosgeb Nedir?

Kosgeb Nedir?

Kosgeb kelime açılımı olarak bakıldığında küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığı olarak bilinmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere kosgeb destek faaliyetleri ile insanların yardımına koşmaktadır. Bu bakımdan Kosgeb bünyesinde birçok destek türü bulunmaktadır. Bu destekler sayesinde pek çok kişinin işletmenin ihtiyaçları karşılanabilmektedir. Ancak destek programlarından yararlanabilmek için bazı şartların sağlanıyor olması gerekmektedir. Kosgeb özellikle kendi işini kurarak çalışmak isteyen kişilerin yardımına koşması ile bilinmektedir. Fakat bunun için de uygun koşulların sağlanması önem taşımaktadır.

Kosgeb Faaliyetleri

Kosgeb’ in faaliyetlerine bakıldığında bunlar içerisinde insanlar tarafından en çok ilgi gören konu işini kurmak isteyen kişilere sağladığı krediler gelmektedir. Genellikle insanlar kendi işlerini kurmak için manevi her unsuru sağlarken maddi anlamda eksiklik yaşamaktadırlar. Bu bakımdan kosgeb destek kredileri ile insanlara yardım etmektedir.

Girişimciler için devlet kosgeb aracılığı ile yardım yapmaktadır. Bu yardım hibe adını almaktadır. Hibeden yararlanabilmek için bazı hususların sağlanması gerekmektedir. Öncelikle kosgeb destek kredisi için kosgeb e başvuru yapılmaktadır. Koşulları sağlayan adaylar bu yardımdan faydalanabilmektedir.

Kosgebin yardım yaparken bazı amaçları bulunmaktadır. Bu amaçlar içerisinde girişimcilik potansiyelini artırmak, ülke ekonomisinin gelişmesini sağlamak gibi amaçlar gelmektedir.

Kosgeb faaliyetlerini Bilim Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak gerçekleştirmektedir. Kuruluş amacı küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomi içindeki payını artırmaktır. Bunun yanı sıra kosgeb girişimcilere destek olarak da onların ekonomiye aktif olarak katılmalarını sağlayarak ülke ekonomisinin canlanmasına da katkı sağlamaktadır. Kosgebin bu destek yardımından yararlanabilmek için öncelikle kayıtlı bir işletme olması gereklidir. Aksi takdirde desteklerin alınması biraz daha zor olmaktadır. Bundan dolayı kosgeb destek kredilerine başvururken tüm koşulların sağlanıp sağlanmadığının dikkatli biçimde kontrol edilmesi önem taşımaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*