KOSGEB ve İŞKUR Girişimcilik Kursları

KOSGEB ve İŞKUR girişimcilik kursları başvuruları nasıl yapılır?

KOSGEB iş ortaklığı kapsamında yetkilendirilen kurum İŞKUR’dur. Arz talep dengesine göre çalışan kurum dönemler halinde uygulamalı girişimcilik eğitimleri verilmektedir. Özellikle kalabalık şehirlerde büyük ilgi gören eğitimler binlerce insana eğitim verip iş ve meslek sahibi yapmaktadır.

Kurslar ücretsiz devlet destekli olarak verilir. Kurs sonucunda katılımcılara devlet destekli hibe kredi paketleri verilir. Kurs sonunda kişiler yapacağı işe ilişkin bir proje geliştirir. Geliştirdikleri proje ve kurs bitirme belgesi ile birlikte devlet destekli hibe kampanyası için anlaşmalı bankalardan destek kredisini çekebilir.

KOSGEB kurslarının açılabilmesi için en az 22 katılımcının olması gerekir. En fazla 30 katılımcı ile birlikte kurslar hayata geçer. Kursa kayıt olmak için Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmanız ve yaşınız 18 den büyük olması gerekir. Başvurular posta ve uzaktan yöntemlerle kabul edilmemektedir. Başvurunuzu bizzat kendiniz yapmalısınız. Başvurular İşkur üzerinden yapılmaktadır. İşkur üzerinden katıldığınız girişimcilik kurslarında katılımcılara yevmiye usulü ücret öder. Diğer girişimcilik kurslarında yevmiye almanız söz konusu değildir. Yevmiye dışında kurs saatleri ve diğer şartları aynıdır. Kurslara yoğun ilgi bulunmaktadır. Bu yüzden kurs öncesi test ve mülakat yapılmaktadır. Mülakatlarda kişinin kendini ifade etme becerisi dikkate alınır. Mülakatlar kişiyi tanımaya yöneliktir. Büyük şehirlerde katılım yoğunluğundan dolayı mülakatlar ince elenip sık dokunarak yapılmaktadır.

KOSGEB girişimcilik eğitimi mülakatlarında projesi hazır olanlar her zaman avantajlıdır. Sözlü ve yazılı mülakat etmeye hak kazanamayan kişiler müracaatlarını küçük ilçelerde yaparak katılma şansı elde edebilir. Katılımcıların ikametgah adresleri başvuru sırasında sorulmaz. KOSGEB girişimcilik kursunda iş yapabileceğiniz meslek alanları size tanıtılır. Bir işletmenin ayakta durmasını sağlayan argümanlar açıklanır. İşletme sırasında kriz yönetme, hızlı ve acil karar alma, pazarlama gibi bir çok konuda önemli bilgiler verilir. Eğitim sırasında verilen bilgiler ilerleyen süreçte kendi işletmenizi kurduğunuz zaman işinize yarayacak hayati öneme sahip bilgilerdir. Kurs bitiminde kişilere sınav yapılır. Sınav sonucunda başarılı olan kişilere katılım belgesi verilir. Bu belgeyi devlet destekli hibe programına dahil olurken kullanırsınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*