Kreş Açmak İçin Devlet Desteği

Kreş Açmak İçin Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Kreş ihtiyacı günümüz şartlarında oldukça gereklidir. Çalışan anne ve baba sonrasında çocukların dadı ile evde yalnız kalınmasını engellemek, çocuğun aktif ve sosyal hayatın içinde olup kendi benliğini bulabilmesi, eğitim seviyesinin yükselmesi için kreşe ihtiyaç duyulur. Öğretmenlik kolay bir meslek değildir. Hele ki kreş öğretmeni olmak, öncelikle merhamet ve sabır gerektiren bir iştir. Bu işin üstesinden gelebilecek kişiler, çocukları seven ve gönülden bağlılık gösterecek kişilerin bu mesleğe yönelmesi gerekir. Kreş açabilmek için çeşitli şartların yerine getirilmesi gereklidir. Kreş açma şartları ve koşulları ile ilgili detaylar aşağıdaki gibidir.

Kimler Kreş Açabilir?

Kreş açacak kişinin en az ilköğretim mezunu olması ve herhangi bir adli vakaya karışmamış ve ceza almamış olması gerekir. Sicil kaydı temiz olmalıdır.

Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.

Kreş Nasıl Açılır? Kreş Açılacak Alan İle İlgili Gerekli Detaylar

Kreş nasıl açılır sorusuna en yakın yanıt öncelikle kreş açılacak alanın belirlenmesidir. Kreş açmak istenilen binanın alanı 450 m2 den az olmaması ve deprem yönetmeliğine uygun olması gerekir.

Kreş olarak seçtiğiniz binanın içki, alkol ve benzeri ürünlerinden uzaklık mesafesinin 100 m. Mesafede olduğunu belirten il ya da ilçe emniyet müdürlüğünden alınmış rapor istenmektedir.

Binanın detaylı çizilmiş plan örneği ve istenilen belgeler ile birlikte bağlı bulunan il müdürlüklerine başvurmaları gerekir.

Kreş Müdüründe İstenen Şartlar

Üniversitelerin rehberlik ve psikolojik bölümü, çocuk gelişimi, okul öncesi öğretmenlik ya da ana okul öğretmenliği iki yıllık mezun olup en az devlet ya da özel bir kurumda benzeri iş deneyimi olması gerekir. Bu şartlara vakıf olan biri kreş müdürü olabilirken kurucusu da olur.

Kreşe Devlet Desteği

Bu destekten yararlanabilmeniz için kreş projeniz ile birlikte KOSGEB’e başvuru yapmanız gerekir. Başvuru sonrasında eğitime tabi tutulursunuz. Bu eğitim ile işiniz olumlu ya da olumsuz bir karara bağlanır. Olumlu olarak kabul edilen projeler bakanlık tarafından yardım desteği yapılır. Paranın tamamı değilim sadece bir kısmı devlet tarafından karşılanır. Geri kalan miktarı siz ödersiniz. Bu destek kapsamında vergi ve kredi faizlerinde de indirim hakkını kazanmış olursunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*