10 bin engelli ailesi maaşı haketmemiş

10 bin engelli ailesi maaşı haketmemiş

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı hasta bir yakını veya engelli çocuğuna bakan kadına maaş ödenmesi ile ilgili haber yayınlanmıştı. Ancak bakanlık evde bakım hizmeti ödemesi yaptığı 10 bin 174 kişinin yapılan ödemeyi hak etmediğini ortaya koydu.

Gelir durumunda değişiklik olanlar, yanlış gelir beyanında bulunanlar veya sahte belge verdiğini tespit edilenler aldıkları fazla ödemeleri geri ödeyecek. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı özürlü ailelerine kolaylık sağlamak için ise düzenleme yaptı. Gelir ölçütünün aşılması nedeniyle yapılan geri ödeme taleplerinde istenen rakam, ölçüt miktarının aşıldığı kadarı ile sınırlı tutuldu.

Konu Meclis’te Görüşülecek

MHP Mersin Milletvekili Ali Öz yazılı soru önergesi vererek konuyu meclis gündemine götürdü. Öz, birçok ailenin gelir düzeyinin hizmetten yararlanma kriteri olan net asgari ücretin 2/3′ünün çok az üzerinde olduğunu belirtti. Geri ödeme istenen bu ailelerin ekonomik ve psikolojik olarak olumsuzluk yaşadıklarını vurguladı. Bu uygulamanın kaldırılıp kaldırılmayacağını sordu.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin soruları cevaplandırdı. Şahin, Türkiye genelinde Mart 2012 itibariyle evde bakım hizmeti kapsamında geri ödeme çıkarılan kişi sayısının 10 bin 174 olduğunu söyledi. Şahin, Bakıma Muhtaç Özürlülerin Tespiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin yönetmeliği göstererek bakıma muhtaç özürlünün veya yasal temsilcisinin bakmakla yükümlü oldukları bireylerin sayısı ve gelirlerindeki değişiklikleri bildirmek zorunda olduklarını, geliri hakkında yanlış beyanda bulunan, sahte belge veren, bakıma muhtaç özürlünün vefat etmesi durumunda bildirmeyenler hakkında da mevzuat hükümlerince işlem yapılmasının yasal zorunluluk olduğunu açıkladı.

376 Bin 553 Kişi Yararlanıyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı özürlü kişilerin yaşamlarını öncelikle bulundukları ortamda sağlık, huzur ve güven içinde sürdürmesi için evde bakım hizmeti projesini başlattı, Proje ihtiyacı olanların geçici veya sürekli bakım altına alınması için hizmete girdi. Evde bakım hizmeti kapsamında Haziran 2012 ayında 376 bin 553 özürlüye ödeme yapıldı. Yapılan ödeme miktarı ise 2012 yılı ilk 5 ayı için 1 milyar 377 milyon 603 bin 202 lira olarak gerçekleşti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ