130 bin kişiyi uykusunda yakalandı

130 bin kişiyi uykusunda yakalandı

17 Ocak 2005′de uygulamaya geçen kısa adı GİYKİMBİL olan Geçici İkamet Yerleri Kimlik Bildirme projesi aranan kişileri uykuda yakalıyor. 130 bin kişiyi uykusunda yakalandı   Arananların korkulu rüyası olan sistem sayesinde bugüne kadar mahkeme ya da savcılıklar tarafından aranan 130 bin kişi konakladıkları otellerde yakalandı. Hatta bir referansla Polis Evleri ile Polis Moral Eğitim Merkezleri‘nde konakladıkları sırada haklarında yakalama/tutuklama kararı olduğunu bilmeyenler de bu sistemle gözaltına alınarak adli mercilere teslim edildi. Bu uygulama nedeniyle tesislerin 3 gün içerisinde müşteri ya da misafir listelerini emniyete bildirmeleri zorunlu tutuldu. Bu bildirimi yapmayan tesislere bu yıl içinde 200 bin lira idari para cezası kesildi.

Otellerde konaklayan müşterilerin günlük listesinin her gün 24.00 – 01.30 saatleri arasında internet aracılığıyla ilgili polis merkezine gönderilmesi zorunlu hale getirildi. Günlük Konaklama bilgilerini emniyete bildirmeyen işletmelere 280 TL para cezası veriliyor. İnternet bağlantısı arızalarının en geç 72 saat içerisinde giderilmesi bildirilerek, arıza nedeniyle gönderilmeyen konaklama listesinin, arıza giderildikten sonra üst yazı ile bağlı bulunulan polis merkezine o gece en geç saat 03.00’a kadar gönderilmesi gerekiyor. Mazeretsiz olarak günlük konaklama listesini saat 01.30’dan sonra gönderen tesis bildirim yapmamış sayılmaktadır. Ayrıca, bilgisayar arızalı olduğu günlerde polis merkezine otellerinde konaklayan kişilerin listelerini göndermeyen tesislere her gün için ayrı tutanak tanzim edilerek günlük 280 TL para cezası veriliyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü, GİYKİMBİL uygulamasının aranan kişi ve araçların yakalanmasında çok yararlı olduğunu belirtirken, özel öğrenci yurtları ile rent a car firmalarının da sisteme dahil edilmesi için çalışma başlattı.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ