18 bin sözleşmeli kadroya geçirilecek!

18 bin sözleşmeli kadroya geçirilecek!

18 bin sözleşmeli kadroya geçirilecek!   Çalışma Bakanı Faruk Çelik, sözleşmelilerin kadroya geçirilmeleri ile ilgili yapılan spekülasyonlar üzerine çalışanları rahatlatacak bir açıklama yaptı. 18 bin sözleşmelinin kadroya geçirilmesinde sorun yok….

Çalışma Bakanı Faruk Çelik CNN Türk‘te katıldığı bir programda merak edilen güncel konulara değindi.

İşsizliğe ilişkin bir soruya, Faruk Çelik, “İşsizlik ülkemizin olduğu kadar dünyanın sorunu aynı zamanda. Türkiye’de işsizlik yüzde 9.1’lerde. Genç işsizlik yüzde 20’lerden 18’lere geriledi. Fakat istediğimiz noktada değiliz dedi. İşsizlik konusunda 17 sektörde yapılan araştırmadan da bahseden Çelik, “Ekim, kasım ayında yapılan araştırmalarda 215 bin açık işin olduğu ortaya çıktı. Bu açık işler, eğer doldurulsaydı, işsizlik oranı bugün Türkiye’de yüzde 8’lere gerilemiş olurdu.

 Kadın İstihdamı 

Çelik kadınların çalışma hayatındaki sorunları ile ilgili bir soruya, Çelik eğitim düzeyi artan kadınlar iş dünyasında daha fazla yer alıyor. “Çalışanların yüzde 25,3’ü kadın, yüzde 74,7’si erkek. Bu oranı 2023’te yüzde 38 oranlarına taşımayı hedefliyoruz” dedi.

“İş hayatındaki kadınların doğum izinleri 4 aydan 6’aya çıkacak mı?” Şeklindeki soruya, Çelik, çocuk sayısının artmasının genç nüfus için önem teşkil ettiğini belirterek, “Doğum izini 2 aydı. Bunu 4 aya çıkardık. Bunun 6 aya çıkarılmasıyla ilgili talep var. Bunun yükselebilmesi için kadın işgücüne talebin oluşması gerekiyor. Siz bunu 6 aya çıkardığınız zaman, işverenlerin kadın çalışan tercih etmemesi durumu da çıkabilir. Bunu iyi düşünüp dikkatli davranmak gerekir.

Belediye Kadroları 

Bakan Çelik belediye yerel yönetimlerinde çalışanların kadrolarına ilişkin bir soruya “Yerel yönetimlerin kadrolarında sorun yok. 18 bin sözleşmeli kişiyle ilgili bir sorun yok. Ama üstüne gelenler ve diğer sözleşmeleri Bakanlar Kurulu’na arz edeceğiz” diye yanıt verdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ