23 milyon vatandaşın ehliyeti değişiyor!

23 milyon vatandaşın ehliyeti değişiyor!

Sürücü belgesi sahibi olan 23 milyon vatandaşın ehliyetleri değişecek.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Avrupa Birliği (AB) kriterlerineuygunsürücü belgeleri hazırlanmasına yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmalar tamamlandığında 23 milyon vatandaşın ehliyeti AB ülkelerinde de geçerli olacak şekilde yenilenecek.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Dairesi Başkanlığı, sürücü belgelerini AB kriterlerine uygun hale getirmek üzere başlattığı çalışmalar sona yaklaşıyor.

Yenilenen ehliyetlerin görünümü AB ülkelerinde kullanılan sürücü belgesine uygun olacak. Güvenlik üst düzeyde tutularak sahtecilik engellenecek.

Polikarbonat malzemeden lazer baskı ile üretilecek sürücü belgeleri,özelrenk ve mikro harfler içeren karmaşık bir tasarıma sahip olacak. Kartın içerisinde, ultraviyole ışığa tutulduğunda görülen yazı ve şekiller bulunacak.

Kartta renkligüvenlikmürekkepleri ile gökkuşağı ve guilloche baskı (Banknot baskısında dakullanılançok ince çizgi ve yazılardan oluşan bir teknik) kullanılacak. Bu teknik sayesinde tarama, baskı ya da kopyalama yoluyla kartın taklit edilmesinin önüne geçilecek.

Karta lazer baskı ile fotoğraf işlenecek. Fotoğraf üzerinde oynamaya veya kopyalamaya karşı özel hologram bulunacak. Fotoğrafın olduğu kısmın arka planında güvenliktasarımısayesinde fotoğrafın değiştirilmesi ya da üzerindeoynanmasımümkün olmayacak.

Ehliyet kategorileri de değişecek

Belgenin ön yüzünde kişisel bilgiler, arka yüzde ise belge sahibinin kullanmaya yetkili olduğu araç ya da araçların kategorisi ile her bir kategori için belgenin geçerlilik tarihi yer alacak. Arka yüzde ayrıca ek bilgiler ile sürücü ve araca ilişkin kısıtlamaların kodları bulunacak.

Çalışmaların tamamlanmasıyla ülkemizdeki 23 milyon vatandaşın ehliyeti zamana yayılarak değiştirilecek. Ehliyetlerin tamamının değiştirilmesi 5 ya da 10 yıl sürebilir. Yeni ehliyetleringelecekyıldan itibaren verilmesi planlanıyor.

Yeniehliyetlerin geçerlilik süresi olması ile ilgili çalışmalar var. Böylece belge ömür boyu kullanılmayacak. Uyum süreci kapsamında ehliyetlerin kategorilerinde de değişiklik düşünülüyor. Çalışmaların tamamlanmasıyla Türkiye’de AB ülkelerinde kullanılan ehliyet sınıfları uygulanacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Erol Kurtulan dedi ki:

  Yine eskisi gibi.. Ehliyetin ingilizcesi : LICENSE ‘yi
  LICENCE olarak yanlis yazmuislar. yine..1 harf aman canim
  ne farkeder diyecekler 24 Milyon Yanlis basilmis yeni ehliyetlere..bizce belki farketmez ama yabancilar bu yanlisligi farkedip cahilligimize vereceklerdir..yazik..kontrol
  edilmeden yapilan islere ve yanlisliklara//az degil 24 Milyon Yanlis..! Lutfen yatkililere bildirin bu yanlisligi bakalim nasil duzeltecekler..? Erol Kurtulan Miami-Florida USA.

  1. Atalay dedi ki:

   Sayın Erol bey;
   Amerikan ingilizcesinde license hem fiil hem kelimedir ve licence kullanılmaz. Bu doğru. Fakat Türkiye’nin baz aldığı ingilizce British English olduğundan, “licence” tamamıyla doğrudur. British English’de licence isim, license fiildir. Yani örnek ” one who is licensed to drive a car, has a driving licence. Ben yıllardır İngiltere’de yaşıyoum ve sürücü belgelerinde “driving licence” yazar. Bilginize

BİR YORUM YAZ