24 milyon sürücü ehliyeti değişiyor.

24 milyon sürücü ehliyeti değişiyor.

24 milyon sürücü ehliyeti değişiyor.Güne 24 milyon ehliyet sahibinin canını sıkacak bir haberle başlamak istemezdik. Ancak ehliyet sahipleri ehliyetlerini değiştirmek zorunda kalacak. Ancak bu değişiklikte harç alınmasa da, değerli kağıt bedeli tahsil edilecek. Ehliyet sahiplerinden 101 TL değerli kağıt bedeli tahsil edilecek.

Ehliyetlerin yenilenmesi kararı geçtiğimiz hafta meclise sunulan Torba Yasa’da alınan kararla verildi. TBMM Plan Bütçe Komisyonunda kabul edildiği halde Genel Kurulun incelemesine sunulan Torba Yasa çok farklı konularda değişiklikleri içeriyor. Kısa zamanda değerlendirilmesi tamamlanarak yasalaşması beklenen torba kanun teklifinde vatandaşa yeni bir külfet geliyor. Ehliyetlerinin değiştirilmesini öngören madde uyarınca 24 milyon sürücü, 101 lira değerinde “bedel” ödeyecek.

Torba Kanun teklifinde, ehliyetleri süreli olması kararlaştırıldı. Karar kapsamında sürücü belgeleri, mevcut uygulamada olduğu gibi bir kez alındığında ölene dek kullanılamayacak. Ehliyetlerin 5 ya da 10 yıllık periyotlarla yenilenmesi gerekecek. Her yenilemede sürücülerden yeni sağlık raporu istenecek. Böylece ehliyet aldıktan sonra sağlık sorunu yaşayanlara yeniden ehliyet verilmeyecek.

Kanun teklifinde 24 milyon sürücü ehliyetini değiştirirken trafik harcı alınmayacağı yönünde madde bulunuyor. Ancak ehliyet sahiplerinden “Değerli kağıt bedeli” alınacak. Bu miktar 2013 yılı için 101 lira olarak tespit edildi. Böylece Maliye’nin kasasına 24 milyon sürücünün her birinden yeni ehliyet için 101 lira girecek.

TBMM Plan Bütçe Komisyonundan CHP’li bazı üyeler, komisyon raporuna yazdıkları muhalefet şerhinde bu konu hakkında şöyle konuştular:

“Teklifte harç istisnası getirilmekle birlikte, değerli kağıt bedeline ilişkin bir hüküm yoktur. Bu durumda vatandaşlar, ehliyet yenilenmesinde 2013 yılı için 101 lira olarak belirlenen ve her yıl Maliye Bakanlığınca güncellenen bu tutarı ödemek durumunda kalacaktır. Ehliyetlerin yenilenmesinde, harç alınmayacak ancak değerli kağıt bedeli alınacaktır. Bu konu mali hesapların gölgesinde kalmamalı, sürücü belgesi yenilemelerinde değerli kağıt bedeli de alınmamalıdır”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ