3 çocuğa özel teşvik getiriliyor

3 çocuğa özel teşvik getiriliyor

3 çocuğa özel teşvik getiriliyor Başbakan Recep Tayip Erdoğan her konuşmasında en az üç çocuk yapılmasını tavsiye ediyor. Nikah şahitliğini yaptığı her düğünde gelin ve damada en az üç çocuk yapmalarını öneriyor. Başbakan’ın “3 çocuk yapın” çağrısı giderek sosyal politikaya dönüşüyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, iş hayatındaki çocuklu annelerin durumu hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Bakanlar Başbakan Tayyip Erdoğan’ın neredeyse her konuşmasında ısrarla “Ailelerden üç çocuk istiyorum” talebinin perde arkasını değerlendirdi.

Bakanlar Nihat Ergün ile Fatma Şahin, kadın istihdamından, 3 çocuk meselesine kadar fikirlerini açıkladılar.

Ergün ile Şahin, Başbakan’ın 3 çocuk çağrısının ileride sosyal politikalara dönüşeceğini söyleyerek, 1- 2 çocukla yetinen yüksek tahsil yapmış ve varlıklı anne babaların hedef alındığını belirttiler. Ayrıca 3 çocuk yapanlara çok özel teşviklerin getirileceğini sinyalini verdiler.

Gelişmiş ülkelere bakılıyor 

İki bakanın 3 çocuk sahibi olmayı teşvik etmek için anne ile çocuklara çok özel uygulamalara hazırlanılıyor. Çocuklar için ayda verilen 100- 200’er liradan daha gerçekçi maliyetler çıkarılarak yeniden düzenlenecek. Örneğin, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi 0-3 yaş arasındaki bebeklere ‘mama’ ve ‘kağıt bez’ desteğinin verilmesi ve diğer uygulamalar araştırılıyor. Maliye, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Aile ve Sosyal Politikalar bakanlıkları koordineli biçimde incelemeler yapıyor. Ancak ilk etapta kadın istihdamının artırılması gündemde. Buna paralel olarak çalışan kadının 3 çocuk doğurmak için hem ailede hem de çalıştığı kuruluşta şartlarının iyileştirilmesi gerekiyor.

Sendikalardan destek alınacak 

Nihat Ergün, anneleri kreş sorunundan kurtarma çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Sanayide çalışan kadınlar için 150 organize sanayi bölgesinde (OSB) 0-6 yaş çocuklara kreş açılmasının kriter haline getirildiğini, hedeflerinde annelerin bu kreşlere herhangi bir ücret ödememesi olduğunu söyledi.

Ergün ayrıca, büyük holdingler başta olmak üzere sanayi kuruluşlarının da hem anneye hem de çocuklarına kreş yanında özel destekler sağlanması için ilgili kanunda değişiklik yapacaklarını hatırlattı.

Başbakan neden 3 çocuk diyor?

Bilindiği gibi Erdoğan’ın “3 çocuk” ısrarında, Türkiye’deki nüfus artışının düşmesi etkili oluyor. Şu anda, dünyanın en genç nüfusa sahip ülkelerinden olan Türkiye, bu demografik fırsat penceresini 2020-2030’lara kadar değerlendirecek. Ancak, araştırmalara göre Türkiye’nin şu anda 75 milyon civarında olan nüfusu 2030’lardan sonra hızla yaşlanacak. Bu nedenle de var olan çoğalma katsayısının 2.1 olması gerekiyor. Yani her insan 2’nin üzerinde çocuk yapmalı ki genç nüfusu koruyabilelim.

Bakan Fatma Şahin, şu anda dönüm noktasında olduklarını söyleyerek, Avrupa ülkelerinde çalışan kadınlarda yüzde 40’lara ulaşan “esnek çalışma” sistemi ile sunulan güvencelerin Türkiye’de de uygulanması için çalıştıklarını söyledi. Şu anda doğum öncesi 8, doğum sonrası da 8 hafta olan izin süresini, doğum sonrasında işverene yük getirmeden 16 haftaya çıkarmayı planladıklarını belirtti. “Çocuklarla ilgili araştırmalarımızda özellikle 0-3 yaş arasında çok ciddi destekler verildiğini gördük.

ABD’de sadece devlet değil, özel sektör de destek veriyor. AB ülkelerinde ise adalet ve hukukun üstünlüğü kurallarıyla anne ve çocuk destekleniyor. Biz kendi modelimizi oluşturacağız” diye konuştu.

DOĞUM İZNİ 16 HAFTA 

İşte üç çocuğun teşvik edilmesi için  verilmesi planlanan destekler:

Anneye doğum sonrası 16 haftalık izin,  0-3 yaş bebeklere mama ve bez yardımı, anneye güvenceli esnek çalışma sistemi, OSB’lerde ücretsiz kreş ve aylık ödenen çocuk parasında zam yapılması planlanıyor.


Bir önceki yazımız olan TEKZEN Yapı Market İş Başvurusu 2015 başlıklı makalemizde TEKZEN açık pozisyonlar, TEKZEN başvuru formu ve TEKZEN eleman alımı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. burak çay dedi ki:

  haberlerde hep böyle abartılıyor yaklaşık 1 senedlr beklen askeri ücrete üç çocuk için verilen artı parayl çocuklarıma bez bile alamdım ,mama nedir zaten öğrenemediler…v.b. vatan sağolsun

 2. kaya dedi ki:

  Bende 3.er yaş arayla dört çocuğum var biri 5.aylık oldu ne bez ne mama defalarca da müracaat ettik kendilerimi alıyor ne zaman verecekler inanmıyorum 5 yasında biçocuğuma bir kere süt verildi gerisi hayal oldu merak ettim gerçekten mama bez yardımı varmı d algamı geçiliyor

 3. BURHAN AYAR dedi ki:

  YENİ IKIZ COCUK LARIM OLDU BI TANEDE KIZIM VAR SU AN 3 ÇOCUGUM VAR NE GIBI YARDIMLAR ALABILIRIM

 4. ibrahim dedi ki:

  Allah nasip ederse 1ay sonra 3.çocuğum olacak Eşim çalışmıyor piyasada iş yok devletimiz ise çalışana kreş yardımı 1000 tl verecekmiş. Kimseye güvenerek yapmadım cocugu ama devletin kime yardım edeceğini biliyor olması gerekmiyor mu

 5. ibrahim sever dedi ki:

  3 cocugum var hani nerede tesfik yardimi 1yildir diyorlar nezaman werilecek bilen varmi nezaman

BİR YORUM YAZ