4 milyon GSS borçlusuna af geliyor!

4 milyon GSS borçlusuna af geliyor!

saglik-primi-borclularina-afGenel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçlularına af geliyor. GSS prim borcu olduğu için sağlık hizmeti alamayanlara müjde geldi. Yaklaşık 4 milyon vatandaşın GSS prim borcu sıfırlanacak. Bu tasarıyla devlet 8 milyar liralık alacağını silecek.

18 yaşını doldurduğu halde, çalışmayan ve öğrenci olmayan herkesi kapsayan Genel Sağlık Sigortası prim borçlarına af geliyor. Bir süredir gündemde olan af gelecek ay görüşülecek.

GSS prim borçlarına af geliyor 

Torba Yasa Tasarısı’na eklenecek düzenleme ile prim borcu olduğu için sağlık hizmeti alamayan vatandaşın borcu sıfırlanacak. Devlet alacaklarının tamamını silecek. 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası ile 18 yaşını dolduran, öğrenci olmayan ve sosyal güvencesi olmayan herkese, gelir durumuna göre prim ödeyerek sağlık hizmetinden yararlanma şartı getirildi. Bu kapsamda tam 12.5 milyon kişi GSS kapsamına girdi. Devlet bunların 8 milyonunun primlerini karşılıyor. 4 milyon kişinin ise prim borcu olduğu tahmin ediliyor.

Çalışmalar başladı

Prim borcu bulunan vatandaş, hastaneye gittiğinde hizmet alamayınca durumdan haberdar oluyor. SGK’nın kasasına, GSS primlerinden yaklaşık 8.5 milyar lira girmesi gerekirken, 300 milyon lira girdi. Bunun üzerine af yapılmadı gündeme geldi.

GSS prim borcunuzun olup olmadığını öğrenmek için tıklayınız. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ