400 bin emeklinin destek primi borcuna taksitlendirme müjdesi!

400 bin emeklinin destek primi borcuna taksitlendirme müjdesi!

400 bin emeklinin destek primi borcuna taksitlendirme müjdesi!Emekliler yeni yılda maaş zammı, intibak zammı gibi haberleri o kadar çok duydular ki, zamlı maaş hayalini kuranlar ceza haberi karşısında büyük şok yaşadı. Ceza haberi serbest  çalıştığı halde, SGK’ya durumunu bildirmeyen ve “emekli aylıklarından yüzde 15 Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi yaptırmayanlar” emeklileri ilgilendiriyor. Sayıları 400 bini bulan emekliler emekli olduktan sonraki dönemde çalışmalarını kuruma bildirmeleri gerektiği halde bildirmemişler.  Bu durumdaki 300 bin emekli takibe alındı. Emekli aylıklarına, geriye dönük haciz uygulanarak aylıklarının 1/4’ünün kesilmesi ile cezanın tahsil edilmesi kararlaştırıldı. 100 bin kişi de yakında takibe alınacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) serbest çalıştıklarını bildirmeyen 400 bin kişi belirlendi. Sosyal Güvenlik Kurumu ile Maliye Bakanlığı’nın ortak operasyonu sonucu,400 bin emeklinin serbest çalıştığı halde, bunu SGK’ya bildirmediği ve SGDP kesintisi yaptırmadıkları” ortaya çıktı. Yılın son günlerinde maaşının ¼ eksik yattığını gören emekliler durumu sorgulamak için SGK’ya başvurdukları halde net bilgi alamadılar. SGK-Maliye’nin SGDP operasyonu devam ettiği için 400 bin rakamının daha da artması bekleniyor.

Emekli Olduğu Halde Çalışırsa Bildirmeli

SSK, Bağ-Kur ve TC Emekli Sandığı’ndan emekli olduktan sonra, çalışmaya devam eden emeklilerin durumlarını SGK’ya bildirmeleri gerekir.

Bunlardan, ücretli olarak çalışanlara ceza söz konusu değil. Ücret ödemelerinden bordro üzerinde SGDP kesintisi yapılıyor. Onlarda sorun yok. Ancak bildirim yapmayanların durumları karışık.

– Emekli olduktan sonra, vergi dairesine kayıtlı olarak serbest çalışanlar veya emekli oldukları halde, serbest çalışmaya devam edenler (Bakkal, konfeksiyoncu, ayakkabıcı, gözlükçü, kitapçı, lokantacı, tamirci, doktor, avukat ve benzeri kişiler,

– Emekli olduktan sonra bir anonim şirkette yönetim kurulu üyesi olanlar ile limited şirketlerde (yüzde 1 dahi olsa) hissedar olanlar, SGK’ya başvurup, “emekli aylıklarının yüzde 15’ini” SGDP olarak kestirmeleri gerekiyordu.

Çelik’ten prim borcu olanlara müjde!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, SGK’ya sosyal güvenlik destek primi borcu bulunanlara bir müjde verdi. Bugün görüşülecek bir kanun tasarısıyla 400 bin emeklinin borçlarının yeniden yapılandırılarak, 36 aya kadar taksitlendirilme imkanının getirileceğini ve TÜFE-ÜFE dışında gecikme faizinin uygulanmayacağını söyledi.

Bu emeklilerin borçlarına TÜFE-ÜFE dışında herhangi bir gecikme faizi de uygulanmayacaktır. Emeklilerimiz kendilerine uygun bir şekilde borçlarını 36 aya kadar istediği vadede taksitlendirebilecektir” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ