500 bin anneye erken emeklilik müjdesi

500 bin anneye erken emeklilik müjdesi

500 bin anneye erken emeklilik müjdesiUzun zamandır gündemde olan Torba yasadan yaklaşık 500 bin anneye erken emeklilik hakkı çıkıyor. Meclis’e sunulacak olan torba tasarıda 500 bin anneye erken emekliliğin yolu açılıyor. Mecliste görüşmeye sunulacak olan torba yasada daha önce de birçok kez haberini yaptığımız kadın çalışanların tercih edilmesi ve çocuk doğurmaya teşvik etmek için yapılan düzenlemeler bulunuyor. Torba yasanın meclisten geçmesi durumunda çok sayıda anne erken emeklilik fırsatından yararlanacaklar.

Torbadan çıkacaklar arasında neler var? Doğum izni artırılacak. Doğum borçlanmasının kapsamı genişleyecek. İkinci çocuğa 1000, 3’üncüye 5000 lira yardım yapılacak.

Annelere bir ‘torba dolusu’ müjde! 

Kadınlara çalışma hayatında kolaylıklar sunacak, işverenlerin kadın personel çalıştırmalarını teşvik etmek ve çocuk sahibi olmayı düşünenlere getirilen kolaylıklar hali hazırda torbanın içerisinde bekliyor. Üç ayrı bakanlığın uzun süredir üzerinde çalıştığı yasa tasarısı, kadın, aile ve istihdam politikalarında köklü değişiklikler içeriyor. Bu değişiklikleri kapsayan çalışmada sona gelindi.

Alternatifli olarak hazırlanan taslakta kadın çalışanları sevindirecek doğum izinlerinden kreş yardımlarına, evlilik yardımından doğum borçlanmasına kadar pek çok müjde yer alıyor. Paket, Sayın Başbakan’ın onayından sonra torba kanun tasarısı olarak Meclis gündemine gelecek. İşte anneleri mutlu edecek paketten başlıklar…

Doğum borçlanmasında kapsam genişliyor 

Hali hazırda sadece SSK’lı annelerin yararlanabildiği doğum borçlanması, tarım SSK, Bağ-Kur ve isteğe bağlı sigortalılara da tanınacak. Mevcut uygulamada iki doğumla sınırlı olan doğum borçlanmasında, borçlanılacak doğum sayısı üçe çıkarılıyor. Ancak sigorta başlangıcından önceki doğumların borçlandırılması da değerlendiriliyor. Eğer tasarı bu şekilde yasalaşırsa yaklaşık 500 bin anneye erken emekliliğin yolu açılmış olacak.

Doğum izni artıyor 

Mevcut uygulamada yeni anneye 16 hafta ücretli doğum izni hakkı veriliyor. Tasarıda bu süreye bir hafta ilave edilecek ve takip eden üç ayda da yarı zamanlı çalışma hakkı tanınacak. Bu sürede işveren yarım ücret öderken diğer yarısını devlet üstlenecek. Bu üç ayın altı ay veya bir yıl olması gibi seçenekler de değerlendiriliyor.

Üçüncü çocuğa 5000 lira 

Çocuk sahibi olmayı teşvik etmek amacıyla ikinci çocuk için 1000 lira, üçüncü çocuk için 5000 lira yardım yapılması planlanıyor. Bunun maliyeti yıllık 1,5 milyar lira olarak hesaplanıyor. Ancak bu yardımlar geriye dönük olmayacak. Sadece bundan sonraki doğumlar için verilecek.

Esnek çalışma modeli 

Annelere çocukların ilkokula başlama zamanına kadar esnek çalışma imkanı verilecek. Böylece anne baba, ilk 5-6 yılda çocuklarına daha fazla zaman ayırabilecek. İşveren, bu konuda yaşadığı eleman sıkıntısını istihdam bürolarından geçici personel temin ederek çözecek.

Kreş yardımı 

Kreşlere ilave teşvikler verilecek ve işyerlerinde kreş açılması özendirilecek.

Tüp bebeğe destek

Tüp bebek yöntemi uygulayan ailelere verilen destekler arttırılacak.

Şu an iki deneme hakkı veriliyor. Mevcut uygulamada çiftlerden %25-30 oranında katılım payı alınıyor. Yeni tasarıda tüp bebek uygulamasında kapsam genişliyor. Deneme sayısı üçe çıkarılırken çiftlerden alınacak katılım payı %15’e düşürülecek.

Normal doğuma teşvik 

Normal doğumu teşvik etmek için SGK desteği artırılacak. Sezaryen yerine normal doğum özendirilecek.

Doğumdan sonra işe dönüş garantisi 

Annenin doğumdan sonra ücretli-ücretsiz izni bitince tekrar işe alınmasına dair İş Kanunu’nda düzenleme yapılacak. Ayrıca devlet memuru annelerin aylıksız doğum izni süresince kademe-derece ilerlemesi yapılacak.

Genç evliliklere teşvik

Yeni uygulamayla evlenmeyi düşünenlere kredi desteği verilecek.

18-26 yaş arasında evlenen gençlere sıfır faizli ve bir yıl ödemesiz 10.000 lira kredi verilmesi gündemde. Yıllık maliyeti 202 milyon lira olacak kredi de görüşülecek.

Bahsedilen düzenlemeler alternatifli olarak hazırlandı. Sayın Başbakan ve Bakanlar Kurulu alternatifleri değerlendirecek. Meclis tatile girmeden önce paketin görüşülmesi bekleniyor. Umarız annelerimize ve anne adaylarına layık olan haklar verilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. elif cengiz dedi ki:

    benim 4 tane çoçuğum var prpm gün sayım dolmuş ancak yaşa takılmışım benim durumum nedir lütfen cevap istiyorum

  2. TACETTİN ÇOBAN dedi ki:

    YA NEDEN SIRF KADINLARA AYRICALIK TANINIYOR. BİRİNCİSİ 3 ÇOCUĞU KENDİ KENDİNE Mİ YAPIYOR? İKİNCİSİ BİZİM ASKERLİĞİMİZ NEDEN BİZE BİR FAYDA SAĞLAMIYOR?

  3. sa dedi ki:

    Benim merak ettiğim yaş olarakta erkene çekilecek mi, mesela ben şu an 55 yaşında emekli olabiliyorsam bu kanunla 1 çocuğum var 53 yaşında emekli olabilir miyim. Yoksa yaşı beklersek yine anlamı yok, aç kalmamak için çalışmak zorunda kalacağız. Birde memurların dereceleri doğum izininde duruyor, buda bizi mağdur ediyor. Bu değişmiyecek mi

BİR YORUM YAZ