559 belde belediyesi kapatılıyor

559 belde belediyesi kapatılıyor
559 belde belediyesi kapatılarak köy statüsünde değerlendirilmesine karar verildi. Nüfusu 2 binin altına düşen 559 belde de kapatılarak köy statüsüne dönüştürülecek. Türkiye’de toplam belediye sayısının yarısından fazlası kadar beldenin kapatılmasıyla ilgili tasarı için CHP, yerel referandum yapmak için hazırlıklara başladı. CHP, 14 ve 21 Ekim tarihlerinde kapanacak beldelerde sandık kuracak. Tasarı kapsamında Bodrum’un turistik beldelerinden Bitez ve Yalıkavak Bodrum’un mahallesi Kalkan beldesi ise Kaş ilçesinin mahallesine dönüşecek.

13 büyükşehir kurulmasına dair kanun tasarısının geçici 2. maddesiyle, nüfusu 2.000’in altında 559 belde belediyesi kapatılarak köy yapılmaktadır. İlk mahalli genel seçimlerde geçerli olmak üzere köy statüsünde değerlendirilecektir.

Kapatılan belde belediyelerinin personeli il özel idarelerine devredilecektir.

İsimleri kanun ekinde  yer alan 559 belde belediyesi, 30/06 sınırı olan başka bir belediyeye mahalle olarak katılacak.

Aşağıda yer alan belde belediyeleri, Kanunun yayımlandığı tarihe kadar 5393 sayılı Kanunun 8 inci maddesine uygun olarak birleşme veya katılma yoluyla nüfusunu 2000’in üzerine çıkaran belediyelerin tüzel kişilikleri korunacaktır.

Tasarı; Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Manisa, Mersin, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van‘da bulunan toplam bin 32 beldenin kapatılarak mahalle statüsünde değerlendirilmesini öngörüyor. Bu il  sınırlarında bulunan 16 bin 82 köyün de tüzel kişiliğine son verilerek mahalle statüsüne dönüşmesi öngörülüyor.

Tasarı,  Ak Parti’nin son seçimlerde kent merkezinde güçlü olmadığı için kaybettiği Adana, Antalya, Aydın, Balıkesir, Eskişehir ve Manisa gibi illerde belediye başkanlığını kazanma şansını artıracak.

İşte kapatılacak 559 belde belediyesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Cüneyt dedi ki:

    Personelin il özel idaresine aktarılacağı yazılmış.Bu memur ve işçi kadrosunda olanlar için geçerli. Peki taşeron firmaya bağlı olarak belediyelerde çalışan işçiler ne olacak? Kapanacak olan 1032 belediyede tahmini en az 10 taşeron işçi çalıştığını varsayarsak 10.320 yeni işsiz demek. Her birinin en az 3 kişiye baktığını varsayarsak 30.960 yeni aç demek.Yetkililer kendi hesabını yaparken acaba bu hesabı da yapıyor mu?

BİR YORUM YAZ