Acil çağrı numarası sadece “112” olacak

Acil çağrı numarası sadece “112” olacak

Acil durumlarda kullanılana numaraların tümü 112 olarak birleştirilecek. İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Rahmi Doğan, 5 yıl içerisinde bütün acil çağrı numaralarının “112” de birleştirileceğini duyurdu.

Avrupa Acil Durum Numarası Birliği tarafından Antalya’da düzenlenen, Acil Çağrı çalıştayında konuşan Rahmi Doğan, 112 Acil Çağrı Hizmetleri Projesi ile ilgili çalışmalarından söz etti.

Türkiye’de ambulans için 112, polis için 155, itrafiye için 110, jandarma için 156, sahil güvenlik için 158 ve orman için 177 gibi numaraların kullanıldığını hatırlatan Doğan, bu numaraların hepsinin 112 numarası altında tek bir merkezde toplanması için proje başlattıklarını söyledi. Acil çağrı numarası sadece "112" olacak

Antalya ve Isparta’nın pilot il olarak seçildiğini kaydeden Doğan, “Artık acil çağrıların ayrı bir numarası olmayacak. Herhangi bir vatandaş 112’yi aradığında karşısına çıkan çağrı alıcı gerekli bilgileri aldıktan sonra, ilgili birime aktaracak. Bütün bu işlemler 1 dakikayı geçmeyecek ve olay neticelenene kadar takip edilecek. Türkçe bilmeyenler için merkezde yabancı dil bilen alıcılar bulunacak. Sabit hatlardan 112 Acil Çağrı Merkezi arandığı zaman anında lokasyon bilgisine ulaşılacak. Mobil hattan çağrı geldiyse ortalama olarak mevki tespit edilecek. Bu da yönlendiricilerin işini kolaylaştıracak”

112 Acil Çağrı Merkezlerinin zamanla 81 ilde faaliyete geçirileceğini ifade eden Doğan, geçen hafta Mersin, Karaman ve Aksaray’ın devreye alındığını, Kırıkkale, Niğde, Konya, Afyonkarahisar, Burdur ve Denizli’nin yakın dönemde uygulamaya geçeceğini belirtti. Yıl sonuna kadar da Ankara, Hatay, Trabzon, Yalova, Kocaeli ve Kahramanmaraş illerindeki Acil Çağrı Merkezleri tek numara altına girecek. 5 yıl içerisinde Türkiye’deki bütün şehirlerin acil servis numaraları tek çatı altında toplanacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. semiha dedi ki:

    Çağrı merkezi hizmetleri bölümünde okuyorum 112 acil çağrı merkezleri için kadro açılcak mı ?

BİR YORUM YAZ