Ankara’da doğalgaz kotası arttı!

Ankara’da doğalgaz kotası arttı!

taner-yildizAnkara’lıların uzun süredir şikayet ettiği kotalı doğalgaz satışında olumlu adım atıldı. Ankara’lıların şikayetlerine ses veren kurum doğalgaz kotasını iki katına çıkardı.

Kota artışını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız müjdeledi. Ankara’daki doğal gaz satış kotalarının 2 katına çıkarıldığını bildirdi.

Başkentin doğalgaz ihtiyacını karşılayan Ankara doğalgaz parası olanların belli fiyattan çok alım yapmasını önlemek amacıyla uzun süredir kotalı satış yapıyor. Haksız satışların önlenmesi için uygulanan kota, evi büyük olanlara, bebekli ailelere yetmediği için şikayetlere neden oluyordu. Vatandaşlar Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş.’nin Demirtepe’deki satış binası önünde toplanıp durumu protesto ettiler.  PTT’de satılan her işlemde aboneden 1 lira alınmasını da eleştirerek, gazı biten vatandaşın 10 günde bir doğalgaz satış istasyonunda kuyruğa girmesinin ve kotalı gaz satışının Tüketici haklarına aykırı olduğunu savundular.

Yıldız bu tepkiler üzerine Ankara’da doğal gaz satışındaki kota uygulamasını şöyle değerlendirdi. “Elektronik ve mekanik sayaç kullananlar arasında bir dengenin tutturulması ve vatandaş lehine olan uygulamaların geliştirilmesi gerekir. Dün akşam itibariyle vatandaşımız 160 milyon şirkete faizsiz bir kredidir. Ama daha fazla talep var. Ankara Doğalgaz ile konuştum kotayı 2 katına çıkartacaklar. Ekim ayında 135 liralık alıyorlardı, şimdi yaklaşık 270 liralık alacaklar. Kasım ayında ve aralık ayında da böyle olacak. Yani 2013 yılındaki bütün kotaları 2 katına çıkarıyoruz. Normalde 1 ay içerisindeki kullanılabilecek bir doğal gazın şu anda 4 katı kadar bir alım imkanı vermiş oluyoruz. Doğal gazı stok yapmaya gerek yok. Doğal gazımız var, bu ödeme şekliyle alakalı bir düzenlemedir. Kendilerinin tasarruf edecek paraları varsa herkes inisiyatifinde kullanabilir. Bu durum özel şirketin veya kamu hizmeti veren bir şirketin faizsiz kredilendirilmesi anlamına geliyor. Dün akşam itibariyle kotaların 2 katına kadar doğal gaz alınabilecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ