Arınç; Askerlik süresi 1 Ocak 2014’ten itibaren düşüyor?

Arınç; Askerlik süresi 1 Ocak 2014’ten itibaren düşüyor?

Askerlik süresi Bülent Arınç açıkladı; Askerlik süresi ne zaman düşüyor?

Merakla beklenen askerlik süresi ve erken terhis ile ilgili açıklamalar Başbakan Yardımcısı Arınç tarafından yapıldı. Arınç, askerlik süresinin 1 Ocak 2014’ten itibaren geçerli olmak üzere, erbaş ve erler için 15 aydan 12 aya indirilmesine karar verildiğini bildirdi.

Askerlik süresi ne zaman düşüyor?

Dün Bakanlar Kurulu toplantısının görüşülen askerlik süresi ile ilgili son karar açıklandı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç toplantı sonunda yaptığı açıklama ile konuya açıklık getirdi.

Askerlik süresi 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle askerlik 12 aya inmiştir. 

Genelkurmay Başkanlığının askerlik süresinin kısalmasının 1 Mart 2014’ten itibaren geçerli olmasına yönelik talepleri aldık. Hükümet olarak siyasi kararı verdik. Bu karar, 1 Ocak 2014’ten geçerli olmak üzere 12 aya indirildi. 

Bugünkü Bakanlar Kurulu toplantımızda bayramda sayın bakanlarımız, gerek kendi seçim bölgelerinde Türkiye’nin çeşitli şehirlerde çalışmaları görüşüldü. Bakan arkadaşlarımızın pek çoğu seçim bölgelerinde bayramlarını geçirmişler. Gönderilen mesajları hükümetimiz adına konuşulanları ifade ettiler. Bazı arkadaşlarımız da yurtdışında katıldıkları toplantılarla ilgili bilgileri paylaştılar. 

Askerlik Kısaldı

Bakanlar Kurulu toplantısında askerlik süresinin kısaltılmasıyla ilgili konu, Milli Savunma Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığımızın önerisi ve ihtiyaçlar dikkate alındı. Askerliğin 12 aya indirilmesiyle ilgili tarihin 1 Mart 2014 tarihinde başlamasının uygun olacağı görüş dün medyada yer aldı. Askerliğe yönelik ihtiyaçlarla ilgili doğrudan sorumlu bulunan Genelkurmay’ın taleplerini alıyoruz. Ama siyasi kararın verilmesi ve sorumluluk üstlenecek olan hükümetin, kararının belirlenmesi ile ilgili kanun çıkarılması, bakanlar kurulu kararıyla belirleniyor. 

Mevcutları gördü, celpte alınması gerekli askerlik miktarına baktı. Genelkurmay’da faal askerlik hizmetlerini şu anda yapmayan, kapatılacak bir imkan da ortaya çıktığı görüldü. Kararname imzalandı. 

Erken Terhis 1 Ocak 2014’te

1111 sayılı askerlik muvazzaf askerlik süresinin 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren, erbaş ve erler için 15 aydan 12 aya indirilmesi kararlaştırılmıştır. 

Silah altında askerlik yükümlülüğünü yerine getiren gençlerimize ve askerlik görevini yapacak yurttaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. 1 Ocak 2014’te 12 ayını dolduranlar terhis edileceklerdir. Kayıtlara da baktığımızda ilk askerliğin süresinin kısaltılmasını 2003 olarak görüyoruz. Bakanlar Kurulu kararıyla 10 yıldır devam eden uzun süreli askerlik 18 aydan 15 aya indirilmişti. Şimdi biz 12 aya indiriyoruz. 

Arınç, “1 Ocak 2014 tarihinde terhis olacak askeri sayısı nedir?” sorusu üzerine “net bir rakam vermek mümkün değil. İzin kullananlar vesairelerle tarih değişiyor. Ama bunun 70 bin veya üstü olacağını söyleyebilirim.

Genelkurmayımız çok önemli bir görevdedir. Onları biliriz, sorarız. Ama sonunda siyasi bir karar verilecekse bunun ondan bağımsız olarak biz veririz. Biz daha önceki bedelli askerlik konusunda da Genelkurmay’ın taleplerini revize etmiştik. Sorumluluğu bize ait.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ