Asgari ücret Ne Kadar Olacak?

Asgari ücret Ne Kadar Olacak?

2013 yılına bir ay kala çalışanların merakla beklediği asgari ücret zammı ile ilgili haberler gelmeye başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, asgari ücretin belirlenmesi için oluşturduğu Asgari Ücret Tespit Komisyonu komisyonun ilk toplantısı için tarihi açıkladı. Verilen bilgiye göre komisyon üyeleri bakanlıkta 4 Aralık Salı günü toplantı yapacaklar.

5’i işçi, 5’i işveren, 5’i de devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonunda işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını TİSK temsil ediyor. İş Kanunu gereğince, ücretlerin asgari düzeyinin komisyon aracılığı ile en geç iki yılda bir belirlenmesi gerekiyor.

Komisyon üyeleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından seçiliyor. Üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğu ile karar veriyor. Oylar eşit olursa başkanın bulunduğu taraf çoğunluk kabul ediliyor. 

Asgari ücret 739 lira

Asgari ücret, halen 16 yaşından büyük bekar bir işçi için brüt 940,50, net 739,79 lira olarak uygulanıyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti 16 yaşından büyük işçiler için bin 1095,68 lira, 16 yaşından küçük işçiler için 938,41 lira, kapıcılar içinse 1095,68 lirayı buluyor.

2013 Yılı Programı’nda asgari ücretin gelecek yılın Ocak ve Temmuz aylarında yüzde 3 artırılması planlanıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. niyazi taş dedi ki:

    ne derseniz deyin kimse kimseyi kandırmasın dünyanın neresinde olursanız olun beş nüfüslu bir ailenin ve evide kira bu parayla geçinemiycegini deliside bilir akıllısıda ama ne yazıkki insanlar bilmiyorlar allah bu mazlumların hakkını elbet birgün soracaktır siz devlet olarak hiç araştırdınızmı ama nerden açın halini tok anlamaz ben asgari üjretle okadar şirketlerde çalıştım ama adam zaten senin hakkın olanı bile vermiyor asgari üjretten bile kesiyor ve bende işimi kaybetme korkusuyla seslenemiyorum bu ne acı birşey ben ülkemi seven bir insan olarak bunların yüzünde burası türkiye herşey olur diyorum neden işte bu yüzden insalıgımdan ve türk olmaktan ve türkiyede yaşamaktan nefret ettiriyorlar ben allah vermesin bugün ülkemizde bir savaş olsa ben elime silahı alıpta nasıl düşmana karşı safacam hiç düşündünüzmü zaten açım ben ve beni bukadar düşmanlıga iten insanlar dururken ben nasıl düşmanla safaşacam benim saten düşmanım belli benim bir lokma ekmegime göz dikenlermi yoksa kimler siz karar verin artık saygılarımla

BİR YORUM YAZ