Asgari ücretli ‘taşeron’ dönemi bitiyor

Asgari ücretli ‘taşeron’ dönemi bitiyor

taseron-iscilerTaşeron işçileri koruyan yeni bir düzenleme geliyor. Yeni düzenlemeye göre taşeron çalışanlarına asgari ücretle çalışmak zorunda kalmayacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı düzenlemeye göre, ‘Taşeron işçiyi asgari ücretle çalıştırırım’ dönemi sona eriyor. Uygulama öncelikle 1 milyona yaklaşan kamudaki taşeron işçiler için geçerli olacak. Taşeron işçiler için önce bir ücret skalası belirlenecek, ücretleri bu skalaya göre değerlendirmek zorunlu kalacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yaşama geçirmeyi planladığı yeni düzenleme sosyal taraflara sunuldu. Düzenlemede, taşeron çalışanların mali ve sosyal haklarıyla ilgili önemli düzenlemeler yer alıyor. Bakanlık tüm taşeron çalışanların asgari ücretle çalıştırıldığını düşünerek, taraflara bu konuda düzenleme yapmak üzere çalışmalara başladı. Çalışmalara öncelikle taşeron çalışmanın arttığı kamudan başlayacak. Ülkemizde 1 milyon civarında olduğu belirtilen kamudaki taşeron işçiler için bir ücret skalası belirlenecek. İşlerin niteliğine göre yapılacak ücret skalası sayesinde, taşeron işçilerin hepsinin birden asgari ücret üzerinden maaş alması engellenmiş olacak. Bu çalışmayla kamuda tüm taşeron işçilerin ‘asgari ücret ile’ çalıştırılması dönemi bitecek.

Özelde Emsal Ücret

Taşeron işçiye maaş düzenlemesi özel sektörü de kapsıyor. Özel sektörde de taşeron işçiler için emsal ücret uygulaması geçerli olacak. Emsal ücrette, muvazaalı olarak taşeron çalıştırılması şartı aranacak. Bu durumda taşeron çalıştırılması sakıncalı bir alanda taşeron çalıştırıldığı tespit edilirse, taşeron işçinin aldığı ücret ve sosyal haklar orada aynı işi yapan kadrolu çalışanla aynı tutulacak. Sosyal hakları da kadrolu çalışanla bir tutulacak.

Kamu yükten kurtaracak

Hem özeldeki taşeron işçileri hem de kamuyu etkileyecek düzenleme ile bu işçilerin hakları korunacak. Son dönemde alınan yargı kararlarıyla, kamu kurumlarının taşeron çalıştırmaması gereken yerlerde taşeron kullanımına gittiği kesinleşti. Yargı kararları, bu çalışanların hepsinin kadrolu yapılmasını, bir başka deyişle taşeron işçilerin kamu işçisi olmasını öngörüyor. Bu düzenleme gerçekleşirse, bu çalışanlar kamu kadrosuna geçmeyecek, ancak alt işveren bu işçilerin haklarını kamudaki çalışanlarla eşit duruma getirmekle yükümlü olacak. Böylece “taşeronların kadroya alınması” gibi bir baskıya gerek kalmayacak.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ