Asker kaçakları ne kadar ceza ödeyecek?

Asker kaçakları ne kadar ceza ödeyecek?

Asker kaçaklarının ceza tarifesi açıklandı. Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) asker kaçaklarının ödeyecekleri ceza miktarını duyurdu. Yoklama kaçağı olan vatandaşlar ve bakayalarla ilgili uygulanacak para cezalarının detayları belli oldu.

MSB’nin açıkladığı rakamlara göre 4 aylık yoklama kaçağı kendisi teslim olması halinde 296, yakalandığı takdirde  ise bin 187 lira ceza ödemek zorunda kalacak.

Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) yoklama kaçağı ve bakayalarla ilgili uygulayacağı para cezalarının ayrıntılarına göre 20 yıllık bir yoklama kaçağı yakalandığında 46 bin 335 lira para cezasına çarptırılacak.

Asker kaçaklarına uygulanacak cezalar MSB’nin sitesinde duyuruldu. İçişleri Bakanlığı ile 4 Aralık 2012’de yapılan protokol gereği yoklama kaçağı ve bakayaların aranma işlemleri Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek. 3 Ekim’den itibaren Emniyet’te asker kaçakları ile ilgili yurt içinde işlemlere başlandığı belirtiliyor.  Konuya ilişkin uygulanacak cezaların tablosu da MSB internet sitesinden yayınlandı.

Cezalar Katlanacak

Asker kaçakları kendileri teslim olduğunda daha az idari para cezası kararı verilirken, yakalandıklarında idari para cezaları süreye bağlı olarak ek artırımlarla ağırlaştırılıyor.

Örneğin, 2013 yılında 1 yıla kadar yoklama kaçağı kalan ve işlemlerini kendiliğinden ya da yakalanarak gelerek tamamlatan yükümlüye 118 lira para cezası verilirken bu miktar, 2 yıla kadar yoklama kaçağı kalan ve işlemlerini kendiliğinden tamamlatan yükümlülere 593 lira, yakalanarak getirilen yükümlülere ise 2 bin 376 lira olarak, 5 yıla kadar yoklama kaçağı kalan ve işlemlerini kendiliğinden tamamlatan yükümlülere 3 bin 268 lira, yakalanarak getirilen yükümlülere ise 8 bin 320 lira olarak uygulanacak.

1 yıla kadar bakaya kalan ve işlemlerini kendiliğinden başlatan yükümlülere 593 lira, yakalanarak getirilmeleri durumunda ise 2 bin 376 lira idari para cezası verilecek.Asker kaçağı ceza tarifesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ