Bağ-Kur borçlusuna af şartları

Bağ-Kur borçlusuna af şartları

bagkur-Torba yasa ile Bağkur prim borçlularına af gündeme geldi. Bağkur’a borcu olduğu için sağlık hizmetlerinden bile yararlanamayan binlerce Bağkur’lu af kapsamına alınıyor. Bağ-Kur borçlusunun aftan yararlanabilmesi için sınır 12 aya indirildi

Bağ-Kur borçlusunda ilk önce aftan yararlanma sınırı 24 ay olarak belirtilmişti. Sınır şimdi 12 aya indirildi. Borcunu taksit yaptıran esnaf, ilk ödemeden sonra sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek.

BAĞ-KUR borcu olanlar günlerdir gündemde yer alan af çalışmalarına kilitlendi. Torba yasa tasarısında yer alması planlanan düzenleme, borçlular arasında büyük heyecan yarattı. Milyonlarca küçük esnaf, Bağ- Kur borcu olduğu için hastanelere gidemiyor. Üstelik aileleri de bu haktan mahrum kalıyor. Torba yasa tasarısına konulacak düzenleme ile Bağ-Kur borcu olan esnaf rahatlarken; devlet ise birikmiş alacağını azaltma imkanına kavuşacak.

Süre 12 Aya İndirildi 

Belirtilen formüle göre; 12 ay ve üzerinde Bağ-Kur prim borcu olanlar isterlerse borçlarını yapılandıracak, ya da hizmetle birlikte sildirecek. İlk planda 24 ay olarak belirlenen bu süre, böylece 1 yıla kadar indirilerek af kapsamı genişletilmiş oldu. 12 ay ve üzerinde Bağ-Kur prim borcu olanlara, 3 aylık süre tanınacak. Bu süre içinde ilk taksidi yatıran Bağ-kur’lular aileleri, hemen sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilecek. Bu sürede ödeme yapılmazsa Bağ-Kur’lunun borcu ve borçlu olduğu sigortalılık süreleri silinecek. Prim borçlusu, silinen sigortalılık süresini daha sonra borçlandığı takdirde tekrar kazanacak. Emeklilik için prim gün sayısına ihtiyaç duyanlar, silinen süreden dilediği kadarını canlandırıp ödeyebilecek. Böylece emeklilik hesabında bu hizmetlerini kullanacak. Öte yandan kadın esnafa da doğum borçlanması imkanı getirilecek. Kadın esnaf, yapacağı doğum borçlanması ile emeklilik için tamamlaması gereken prim günlerini artırma imkanına kavuşacak.


Bir önceki yazımız olan Muhtaçlık aylığı yönetmeliği değişti başlıklı makalemizde Kimler muhtaçlık Aylığı Alabilir, kimsesiz aylığ ve muhtaçlık aylığı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ