Başkasının hattını kullananlara uyarı!

Başkasının hattını kullananlara uyarı!

BTK‘dan başkasının üzerine kayıtlı telefon hattını kullananlara, bu hatları üzerlerine almaları için süre vermişti.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), abonelik sözleşmesi bir başkasının üzerine olan cep telefonu hatlarını kullananlara, isterlerse 1 yıl içerisinde hatları üzerlerine almalarını bildirdi.

BTK mobil telefon hizmetlerini başkası adına yapılan abonelik sözleşmesi ile kullananların söz konusu hatları kendi üzerlerine kaydettirmeleri için gerekli abonelik işlemlerinin yapılması amacıyla ”Aboneliğin Güncelleştirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar” kurul kararı yürürlüğe girmesini onayladı.

Söz edilen uygulamaya göre, başkalarının üzerine kayıtlı bulunan cep telefonu hatlarını kullananlar 1 Ekim 2013 tarihine kadar hizmet aldıkları GSM işletmecisine giderek taahhütname imzalamaları gerekiyor. Bu şekilde kullandıkları hattı herhangi bir ücretsiz olarak kendi adlarına kayıt ettirebilirler. Bu durumda 1 Ekime kadar başvuru yapıp telefon hattını üzerlerine alanlar aynı SIM kart ve numarayla telefon hatlarını kullanmaya devam edebilecek.

GSM işletmecileri hatları kendi üzerlerine kaydettirmek isteyenlerin vergi ve harç gibi masraflarını almayacaklar.

Telefon hatlarının eski abonelerine de kayıt işlemine itiraz etmeleri için süre tanındı. Buna göre 1 Ekim 2014 tarihine kadar adına kayıtlı telefon olduğu halde, başkası tarafından kullananlar itiraz edebilecekler. Etmemeleri halinde telefon hattı üzerindeki hakları ortadan kalkacak.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ