Bayramda 40 bin askere erken terhis umudu

Bayramda 40 bin askere erken terhis umudu

askerlik-suresi-12-aya-dusecek-1Başbakan Erdoğan’ın müjdelediği askerliğin 12 aya indirilmesi ile halen silah altında olan yaklaşık 40 bin askere erken terhis yolu göründü. Erken terhisle ilgili düzenlemenin Kurban Bayramı’na yetiştirilmesi bekleniyor.

40 bin askere bayramda erken terhis

Bakanlar Kurulu’nda askerliğin kısalması ve erken terhis konularının bayram öncesinde değerlendirilmesi bekleniyor. Askerliğin kısaltılması teklifinin halen vatani görevini yapan askerler için uygulanıp uygulanmayacağı Bakanlar Kurulu kararıyla kesinlik kazanacak. Ancak, erken terhis heyecanı yaşayan 40 bin asker ve Ailesi, Kararın Kurban Bayramına Yetiştirilmesini Umut Ediyor.

Bakanlar Kurulu hafta içi toplanabilir

Bakanlar Kurulu toplantısı gelecek hafta arefe gününe denk geldiği için toplanma ihtimali düşük görünüyor. Başbakan Erdoğan’ın çalışma programına göre, kurul toplantısının bu hafta içi uygun bir günde yapılması gündeme gelebilir. Türkiye gazetesinin haberine göre, askerlikle ilgili karar, bayrama yetiştirmek için elden ele dolaştırılarak imzalanabilir. Böylelikle kuruldan 40 bin askere ve ailelerine bir bayram müjdesi çıkabilir.

İlk Etapta 40 Bin Asker

1111 sayılı Askerlik Kanununun 5’inci maddesi, ‘Erbaş ve erler için muvazzaflık hizmeti süresi; Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı’nda 18 ay olarak belirtiliyor. Bu sürenin, barışta önce 15 aya ve bilahare 12 aya kadar indirilmesine, Silahlı Kuvvetler’in de ihtiyacı dikkate alınarak, Bakanlar Kurulu’nca karar verilebilir’ hükmünü içeriyor.

Halen Türk Silahlı Kuvvetleri’nde 379 bin erbaş-er görev yapıyor. Askerliğin kısaltılması kararı Bakanlar Kurulu’ndan geçerse, ilk etapta 12 ayını doldurmuş 40 bin asker terhis olacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ