Belediyelerin yarısı kapatılıyor

Belediyelerin yarısı kapatılıyor

Büyükşehir belediye sayısı 2014 yılı mahalli idareler seçimleri sonrasında belediyelerin büyük çoğunluğu kapatılıyor. Kapatılacak belediye sayısının 1581 olacağı belirtiliyor. Belediyeler nüfuslarına göre değerlendirilecek nüfusu az olan belediyeler kapatılacak.

Hazırlanan Büyükşehir Belediyesi Kanun Tasarısı’yla 27 ilde 1032 belde mahalle statüsüne dönüşecek. Diğer illerde de nüfusu 2 binin altına düşen 559 belde köy olacak. CHP tasarı için referanduma gidecek. Kapatılacak belediyeler arasında turistik beldeler ağırlıklı olarak bulunuyor. Bodrum’a bağlı Bitez, Göltürkbükü, Gümüşlük ve Yalıkavak ile Kaş’a bağlı Kalkan beldesi, Çeşme’ye bağlı Alaçatı beldesi gibi popüler yerler var. Bitez ve Yalıkavak Bodrum ilçesinin mahallesine, Kalkan beldesi ise Kaş ilçesinin mahallesine dönüşecek.

Kapatma kararı Türkiye’nin Onuncu Kalkınma Planı’na göre alındı. Bu kapsamda seçimlerin sonunda 2 bin 950 olan toplam belediye sayısı bin 395’e düşecek. Türkiye’nin Onuncu Kalkınma Planı’nda yer alan mahalli idareler durum analizine göre, Dokuzuncu Kalkınma Planı döneminde yerel yönetimlerin yeniden yapılandırılması çerçevesinde ölçek ekonomilerinden faydalanılarak, daha etkin hizmet, koordinasyon ve kalitenin yükseltilmesi amacıyla belediye sayıları azaltıldı.

2007 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına göre, belediye yönetiminde yaşayan nüfus yaklaşık 58,6 milyon ve toplam nüfusa oranı yüzde 83 iken 2012’de bu rakamlar sırasıyla 63,7 milyon ve yüzde 84,3 oldu.

2013’te düzenleme yapılarak büyükşehir belediye sayısı 30’a yükseldi. Büyükşehir belediye sınırları il mülki sınırlarıyla birleştirilerek, büyükşehirlerdeki il özel idareleriyle büyükşehir sınırları içerisindeki belde belediyeleri ve köyler kaldırıldı. Ayrıca, 2011 yılı ADNKS sonuçlarına göre büyükşehir belediyesi dışındaki illerde, nüfusu 2 binin altındaki belediyeler köye dönüştürüldü ve genel bütçeden belediyelere aktarılan paylar yeniden düzenlendi. 2014 yılı mahalli idareler seçimleri sonrasında toplam belediye sayısı 2 bin 950’den bin 395’e düşecek. Toplam nüfusun yüzde 90’ından fazlası belediye sınırları içerisinde kalacak.

Büyükşehir belediye sayısı 30 oldu

İlk yerel seçimlerde Büyükşehir belediye sayısı 16’dan 30’a, büyükşehir ilçe belediyesi 143’ten 519’a çıkacak. İl belediyesi ise 65’ten 51’e, ilçe belediyesi 749’dan 400’e, belde belediyesi de bin 977’den 395’e inecek. 6360 Sayılı Kanun gereğince bazı belediyelerin birleşme veya katılma yoluyla nüfusu 2 binin üzerine çıkabileceğinden tüzel kişilikleri korunacak ve belediye sayısı artabilecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ