Biyometrik Kimlik Nedir? Nasıl Alınır?

Biyometrik Kimlik Nedir? Nasıl Alınır?

biyometrik-kimlikSosyal Güvenlik Kurumu’nun, Sağlık Hizmet Sunucularında (SHS) kimlik doğrulama yapılması için kişilerin avuç içi damar izi haritasının tanımlanması gerekiyor.  

Elektronik kimlik doğrulama sistemi ile kişilerin avuç içi damar izi haritası kullanılarak özel hastanelerde daha hızlı ve güvenli hizmet almaları hedefleniyor. Biyometrik Kimlik tanımlaması yapmak isteyen kişilerin ilk kaydı için 5-6 dakikada işlem tamamlanıyor. 1 Temmuz’da başlayan bu uygulama 1 Aralık 2013 itibariyle tamamlanarak, ülke genelinde 1 Aralık itibariyle “Avuç içi damar izi kimlik doğrulama sistemi”ne geçilmiş olacak.

Biyometrik kimlik almak için neler gerekli?

Avuç içi damar izi haritası da denilen Biyometrik kimlik almak için TC kimlik numarası olan nüfus cüzdanı, evlenme cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport ile hastanelerde kurulan ilgili bankolara başvurmak gerekli.

Nereden Alınır?

Sağlık kurum ve kuruluşlarına, başvuru aşamasında, acil hallerde ise acil halin sona ermesinden sonra, istenen kimliklerden biri ile kimlik tespiti ve biyometrik yöntemlerle kimlik doğrulaması yapılmaktadır.
Hastanelere başvuran hastanın ilk biyometrik verisi Kurum veri tabanına kayıt işlemi hastaneler tarafından yapılmaktadır. Hastane ve sağlık sunucuları, ilk biyometrik verinin Kurum veri tabanına kayıt işleminde hastalardan beyan ve taahhüt belgesi almak zorunda olacak. Hastane bankolarına kurulan Biyometrik Kimlik Doğrulama Ünitesinde (BKDÜ) Biyometrik kimliğinizi oluşturabiliyorsunuz. BKDÜ’de her iki elinizi cihaza okutarak, biyometrik avuç içi verisi kayıt ediliyor. Bu veriler SGK kayıt sistemine geçiriliyor.

Biyometrik kimlik uygulamasının yararları

SGK,  bu uygulamayla usulsüz kullanımları engellemeyi planlıyor. T.C. Kimlik numarasıyla yapılan usulsüzlüklerin önüne geçmek için, biyometrik uygulamaya başladı. SGK, biyometrik yöntemlerle kimlik doğrulanması ile hastanede olmayan vatandaşa sağlık hizmeti sunmuyor.

Dünyada İlk

Kişiye özgü olduğu için kopyalanması kesinlikle mümkün olmayan ve sadece hastanın bizatihi kendisinin sağlık hizmet sunucusunda olması ile alınabilen biyometrik damar izi, dünyada da ilk olarak SGK tarafından hayata geçirildi. Projenin dünya çapında bir başarı öyküsü olduğunu belirten yetkililer, ülke ekonomisi ve dünya ülkeleri ekonomileri açısından kayıp kaçakla mücadelede stratejik bir araç olarak önemine dikkat çekti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ