Boşanarak SGK maaşı almaya yargıdan vize!

Boşanarak SGK maaşı almaya yargıdan vize!

Ölen babasının maaşını alabilmek için eşiyle bir arada yaşamaya devam ettiği halde anlaşmalı olarak boşanana kadınların sayısının çok fazla olduğu biliniyor. Bu şekilde anlaşmalı boşanan kadınlar babalarının maaşını dul oldukları gerekçesiyle almaya hak kazanıyor. Ancak eşleriyle de nikahsız olarak yaşamaya devam ediyor. Bu şekilde anlaşmalı boşandığı için dul maaşı aldığı halde, birlikte yaşamaya devam ettiği iddiasıyla hakkında, “nitelikli dolandırıcılık” suçundan dava açılan kadın beraat etti.

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi ‘nin gerekçeli kararında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ‘nın, anlaşmalı olarak boşandığı eşi R.A. ile aynı evde yaşayan ve ölen babasının bin 239 lira maaşını alan N.A. hakkında, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) şikayeti üzerine “dolandırıcılıkla kamu kurum ve kuruluşlarını zarara uğratma” suçundan dava açıldı.

Sanık N.A savunmasında eşinden “şiddetli geçimsizlik” nedeniyle boşandığını söyledi.  

Babasının 1994’te vefat ettiğini, eşinden 2011’de boşandığını belirten N.A, “Eğer babamın maaşını almak için boşanmış olsaydım, daha önce boşanırdım. Eski eşim, 2 çocuğumuz bende olduğu için zaman zaman eve ziyarete geliyordu. Eşimle birlikte yaşadığım yönündeki iddiaları ve dolandırıcılık suçunu kabul etmiyorum” ifadesini kullandı.

Cumhuriyet Savcısı Levent Savaş da sanığın, eşinden Ankara 1. Aile Mahkemesi’nin kararıyla boşandığını ve bu kararın kesinleştiğini anımsatarak, “kişilerin evlilik birliğinin sona ermesinden sonra da istediği kişilerle yasal mevzuat çerçevesinde birlikte yaşayabileceklerine” dikkati çekti. “Bu hürriyetin kişi elinden sözleşmeyle alınması ancak hukuki ve idari çekişmeye konu olabilir. Boşanma kararının niteliği, içeriği dikkate alındığında, sanığın babasından yetim aylığı almak için boşandığına ilişkin hiçbir iddia bulunmamaktadır. Böyle davrandığına dair delil de yoktur” değerlendirmesinde bulunan Savcı Savaş, sanığın beraatını istedi.

Kararda, dosyadaki deliller ve tanık anlatımları değerlendirildiğinde, babasının ölümünden 16 yılı aşkın süre geçen N.A’nın, suç işleme kastı ile anlaşmalı şekilde eşinden boşanarak SGK’yı dolandırdığına dair delile rastlanmadı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ