Çalışan anneler için ‘doğum’ paketi

Çalışan anneler için ‘doğum’ paketi

Çalışan anneler için 'doğum' paketiHükümetin uzun zamandır üzerinde çalıştığı “çocuk teşviki” paketinde sona gelindi. Eylülde açıklanması beklenen pakette 18 hafta doğum izni ve 2 yaşına kadar esnek çalışma gibi anneleri rahatlatacak çözümler bulunuyor.

Çalışan annelere ‘doğum’ paketi 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı’nın ortak çalışmasıyla hazırlanan “çocuk teşviki” paketi mayıs ayında tamamlanarak Başbakan Tayyip Erdoğan’a sunulmuştu. Eylül ayında Erdoğan tarafından açıklanması beklenen paketin son durumu neleri içeriyor?

Hükümet doğum izninin uzatılarak çocuk teşviki getirilmesi ile ilgili düzenlemeler üzerinde çalışıyordu. Şimdi

6 aya (24 hafta) çıkarılması öngörülen doğum izinlerinden vazgeçerek, yeni bir formül geliştirdi. 6 aylık doğum izni kadın dernekleri tarafından ” uzun doğum izni süresi kadını istihdamdan uzaklaştırır. Özel sektörde işverenler kadın çalıştırmak istemezler” fikri bürokratlar tarafından dikkate alındı. Bu durumda da izin süresini daha kısa tutarak kalan izni dünyanın birçok ülkesinde uygulanan “esnek çalışma” modeliyle desteklenmesi gündeme geldi. Yeni modelde, çalışan kadınların doğum izinlerine “18 hafta artı esnek çalışma” süresi öngörülüyor. Yani mevcut uygulamada doğum öncesi 8 hafta izin aynen korunacakken, doğum sonrası yine 8 hafta olan izin 10 haftaya çıkarılacak. Sonrasında ise en fazla 2 yıl süreli düşünülen “esnek çalışma” modeli uygulanacak. Annelere çocuğu iki yaşına gelene kadar iş yerinde kısmi süreli çalışma ve evden çalışma olanakları sunulacak. Anneler zamansal ve mekansal olanakları tercih edebilecek. Uygulamanın hem memurları hem de özel sektörü kapsaması planlanıyor. Ayrıca uygulamada, kadınların “kademeli yükselme” ve kıdem dahil tüm özlük hakları korunacak.

Öğleye kadar çalışma 

Doğumdan sonra çocuğun kritik büyüme dönemini kapsayan esnek çalışma modelinde annenin öğlene kadar çalışması düşünülüyor. Sabah işe gelecek olan kadın, öğlene kadar çalışarak, öğleden sonra ise çocuğunun yanında zamanını geçirme imkânını yakalayabilecek. Doğum izninden dönen kadına işe alınma zorunluluğu getirilecek. Çalışan anneye kolaylık sağlayacak kreş uygulaması ie şimdilik rafa kaldırıldı. Özel sektörde “200 çalışanı olan tüm işyerlerine kreş açma zorunluluğu” getiren yeni düzenlemenin rafa kaldırıldığı öğrenildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ