Çalışan emekliyi sevindiren haber

Çalışan emekliyi sevindiren haber

Çalışan emekliyi sevindiren haberEmekli olduğu halde çalışanlara müjdeli bir haber geldi. 59 yaş ve üstünde olan çalışan emekliler bundan böyle, Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGK primi) ödemeyecek. Emekliler bu uygulamayla ayda ortalama 110 lira tutan prim ödeme yükünden kurtulmuş olacak.

Çalışan emekliye iyi haber 

SGK yeni düzenlemeyle Emekli oldukları halde çalışmak zorunda olan emekliler için prim ödeme zorunluluğunu kaldırdı. Bu kapsamdaki 1,5 milyon kişiden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi’ne (SGDP) sınırlama geliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun tamamladığı çalışmaya göre; 59 yaş ve üstünde olan, kendine ait bir işyerinde çalışan ya da vergiye tabi şirket ortaklığı bulunan emeklilerden SGDP kesilmeyecek. Yüzde 15 olan SGDP kesintisinin kalkması ile kapsamda bulunan çalışan emeklilerin aylık geliri ortalama 110 lira artacak. Kurumun hazırladığı çalışma, Ekim ayında taşeron işçilerle ilgili tasarıyla birlikte masaya yatırılacak. Meclis’e sunulacak çalışma yasalaştığında, çalışan emekliler SGDP ödeme zorunluluğu kalkacağı için bu emeklilerin maaşları artacak.

Esnaf şikayetçi 

Uzun süredir çalışan emekliler, SGDP kesintisine tepki gösteriyorlardı. Özellikle küçük bir işyeri açarak esnaflık yapan emekliler bu kesintilerden çok dert yanıyordu. Bu durumdaki emekliler “60 yaşında vergi veriyorum, sigortalı işçi çalıştırıyorum. Böylece kendime aileme ve çevreme katkı sağlıyorum. Bir de bunun için benden ekstra prim tahsil ediyorlar.” Şeklinde şikayetlerini dile getiriyorlardı.

Kayıt Altına Alınana % 2 Ektsra Zam 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu’nun, çalışan emeklileri kayıt altına almak için yaptığı yeni çalışmadan emeklileri sevindiren bir haber çıktı. Araştırmalarda 1.5 milyon çalışan emeklinin bulunduğu tespit edilmesine rağmen, bu rakamın sadece 150 bini kayıt altında bulunuyor. Bu nedenle kayıt altına giren çalışan emeklilere, ekstra zam yapılması kararlaştırıldı. Yeni düzenlemeye göre, çalışan emeklilerden yapılacak yüzde 15’lik SGDP kesintisi karşılığında, maaşlarına yüzde 2 oranında ekstra artış sağlanacak.

Esnek Kıdem Tazminatı Düşünülüyor 

Çalışma Bakanı Faruk Çelik Ekim’de Meclis’te yapılması planlanan değişikliklerden söz etti. Doğum izninin artırılması, evleneceklere kredi, kreş uygulaması ile ilgili çalışmalar tamamlandı. Bakan Çelik, kıdem tazminatı ile ilgili olarak da, “Taşeron çalışan işçiler tazminat alamadıkları için mağdur oluyorlar. Bazı işçilerin tazminat alması, bazılarının almaması ayrımcılık oluyor. Biz, isteyen mevcut sistemde isteyen yeni sistemden faydalanabilir biçimde daha esnek bir sistemi düşünüyoruz” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ