Çiftçi borçlarına af geldi mi?

Çiftçi borçlarına af geldi mi?

ciftciye_borc_erteleme_mujdesiTürkiye Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından çiftçilere tarımı desteklemek amaçlı dağıtılan kredi borçlarına erteleme yapıldı. Ancak bu erteleme bazı kesimlerde af olarak algılandı. Bunun üzerine Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Abdullah Kutlu bir açıklama yaptı. Kutlu, yaptığı yazılı açıklamada;

“Bakanlar Kurulu kararı ile çiftçilere ödenen düşük faizli çiftçi kredi borçlarının 1 yıl süreyle yüzde 5 faizli ertelendi. Ancak vatandaşların bu ertelemenin kesinlikle “af” olarak algılamaması gerekmektedir.

Kooperatiften kredi kullandığı halde ödeme güçlüğü çeken, ya da ertelemeden yararlanmak isteyen çiftçilerin, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı ve ürünlerini Tarım Sigortaları Havuzu’nda (TARSİM) sigortalatmış olmaları gerekmektedir. Bu ertelemeden yararlanmak için il ve ilçe merkezlerinde oluşturulan hasar tespit komisyonları tarafından çiftçilerin ekilişleri, seraları, ürünleri veya hayvan barınaklarında en az yüzde 30 oranında hasar tespit edilmesi gerekmektedir.

Bu durumda olan üreticilerin vade tarihi dolduktan sonra 1 ay içerisinde Tarım Kredi Kooperatiflerine veya Ziraat Bankası’na müracaat ederek, bu müracaatların hasar tespit komisyonunca değerlendirildikten sonra yüzde 5 faiz ve 1 yıl süreyle borçları ertelenmektedir.

Ancak bu erteleme tarlası, ürünü hasar görmüş, ödeme güçlüğü çeken çiftçiler için getirilmiştir. Kutlu bu konuda da; ödeme gücü olan çiftçilere Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borcunun en az yüzde 60’ını ödemesini tavsiye etti. Bu durumda yeniden kredi kullandırılabileceğini, gübre ve mazot ihtiyaçlarını karşılayabileceklerini belirtti.

Kutlu, devletin 0 faizli, yüzde 50, yüzde 75 indirimli, sübvansiyonlu kredileri olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

Ertelemeden kaynaklanan yüzde 5 faizden daha aşağı faiz oranı ile yeni kredi kullandırıyoruz. Dolayısıyla çiftçilerimiz mutlaka erteleme yerine Tarım Kredi Kooperatifine olan borçların yüzde 60’ını ödeyip yeni kredi kullansınlar. Bizler, çiftçilerimizin tefeciye, yüksek faizle para veren yerlere gitmesini istemiyoruz. Biz çiftçilerimize, ortaklarımıza bu ertelemeyi tavsiye etmiyoruz. Neden? Borçlar ertelendi diye aslında ödeme sıkıntısı olmayan çiftçilerimiz bu ertelemeyi bir af gibi algılamasınlar. Eğer borçlarını ödemedilerse ve kredi limiti de doluysa biz onlara yeniden kredi kullandıramıyoruz. Tekrar üretim yapabilmek için de gübre, tohumluk, hayvan yemi, tarımsal mekanizasyon araçları ve mazota ihtiyaçları var. Üreticilerimiz bu ihtiyaçlarını karşılamak için de yüksek faizli bankalara gidiyor. Bu yıl borçlarını ödemedikleri için seneye bir ürün kaldıran üreticimiz bir ürün geliri ile iki yere borç ödemek zorunda kalıyor.

“Zararına kredi kullandırıyoruz”

Kutlu, faiz oranlarının ve döviz fiyatlarının artması çiftçiyi olumsuz etkiliyor. Bu nedenle çiftçiye destek olmak için zararına kredi kullandırıyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ