Çipli kimlikler için kaç lira ödeyeceğiz?

Çipli kimlikler için kaç lira ödeyeceğiz?

cipli-kimlikler2014 başında kullanıma sunulması planlanan kimlik kartları, seyahat belgesi ve e-imza olarak kullanılabilecek. 10 yıllık kullanım süresi olacak çipli kartla, e-devlet kapsamında sunulan hizmetlere internetten ulaşılacak. Yeni kimlik kartlarının vatandaşa maliyeti ne kadar olacak?

Çipli kimlikler için ne kadar ücret ödeyeceğiz?

Yaşamı birçok alanda kolaylaştıracak yeni kimlik kartları, yeni yılla birlikte kullanılmaya başlayacak. İçişleri Bakanı Muammer Güler Bakanlar Kurulunda kimlik kartı ile ilgili sunum yaparak kartların taslağını basına sundu. Kartların taslağı kuruldan onay aldı. 2014’ten itibaren dağıtımına başlanacak akıllı kimlik kartlarının vatandaşa kaç liraya malolacağı belli oldu. Yeni kartların 18 TL karşılığında verilmesi planlanıyor.

Şifreli Çip Bulunacak 

Bir çok özelliğe sahip olan akıllı kimlik kartları ile vatandaşlar vize istemeyen ülkelere gidebilecek. Akıllı kartlarda yer alan çiplerde  vatandaşların banka hesap numaraları, ehliyet, maaş ve sağlık bilgileri yer alacak. Kimliklerin üzerinde 1 GB’ye kadar veri depolanabilecek.

3 Yılda Dağıtılacak

Bakanlar Kurulu’ndan da onay alan akıllı kimlik kartlarının tüm vatandaşlara dağıtımı 3 yılı bulacak. Her yıl 25-30 milyon adet akıllı kimlik kartı dağıtılması planlanıyor.

Çipli kimlik kartlarında şöyle özellikler bulunuyor 

* Yeni kimlik kartlarının 10 yıl kullanım süresi olacak. Bu kart dışında hiçbir belge ve kart taşımak zorunda kalınmayacak.

* Sahtecilikten kaynaklanan mağduriyetler önlenecek.

* E-devlet kapsamında sunulan hizmetlere, internetin bulunduğu her yerden bu kartla ulaşılabilecek.

* E-imza olarak kullanılabilecek. Kamu hizmetlerinden yararlanan kişilerin hak sahipliği kolay ve güvenli yapılacak. Yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük ve yolsuzluklar asgariye inecek.

* Vatandaşlar yeni kimliklere küçük bir ücretle sahip olacak. Polikarbonlu, temaslı ve temassız çip içeren kartlar, yüksek güvenlik öğeleri barındıracak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ