Devlet, çifte maaş alan memurları takibe aldı

Devlet, çifte maaş alan memurları takibe aldı

Kamu kurum ve kuruluşlarından emekli olanların, yine bir kamu kurumunda memur olarak çalışmaya başlamaları halinde, emekli maaşı kesiliyor. Ancak şahısların, çalışmaya başladıklarını SGK’ya bildirmeleri gerekiyor.

Emekliye olduktan sonra başka bir kamu kurumunda çalışmaya başladığı halde emekli maaşı kesilmeyen memurlar yakın takip altında. Devlet çift maaş alan emekli kamu çalışanlarının izini sürmeye başladı. Bu şekilde çifte maaş alan yaklaşık bin memurun bulunduğu tespit edildi. Araştırmalar tamamlandığında bu sayının daha da artabileceğinden endişe ediliyor. . Sosyal Güvenlik Kurumu SGK yetkilileri, bütün kurumlar arasında koordinasyon eksikliği olduğu için çifte ödemeleri tespit edemediklerini belirtiyor.

Yaklaşık bin memur kurumlar arasındaki entegre sistem bulunmadığı için devletten çifte maaş almaya devam ediyor. Bu kişilerin memur maaşını alırken aynı zamanda emekli maaşını birlikte aldıkları belirlendi. Yapılan takipler çerçevesinde çifte maaş alan kişilerin emekli maaşları kesilirken, bugüne kadar aldıkları maaşlarda geri istenecek. Ancak kolaylık tanınarak borçlarını, taksitler halinde ödemeleri istenecek. SGK yetkilileri, çifte maaş alan kişi sayısının daha da fazla olabileceğini belirtiyor. Devletin bu konu nedeniyle çok büyük bir zarara uğradığı belirtiliyor. Çünkü en düşük devlet memuru emeklisi 1.042 lira maaş alıyor. Bu durumda ‘çifte maaş’ sebebiyle yıllık en az 12 milyon 504 bin lira fazladan ödeme yapıldığı hesaplanıyor.

Çifte maaş aldıkları tespit edilen bin kişinin, yeniden memur olarak çalışmaya başladıklarını kuruma bildirmedikleri ve hem emekli maaşlarını hem de memur maaşlarını almaya devam ettikleri belirlendi. 2 milyon 688 bin memur ve 1 milyon 879 bin memur emeklisi hali hazırda maaş alıyor. Ancak takibe alınan durumun gösterdiğine göre, bu rakamın bir bölümünün mükerrer kişilerden oluştuğunu ortaya koydu.

Zamlı yeni memur maaşları 

Yapılan denetimlerde iki maaş aldığı tespit edilen 1.000 kişinin emekli maaşı kesildi. Fakat hak etmedikleri halde aldıkları emekli maaşlarının geri alınabilmesi için de formül arandı. Geçen hafta Meclis’te kabul edilerek kanunlaşan torba yasaya bir madde eklendi. Bu madde ile memur olan bu kişilerin aldıkları fazla maaşlara ilişkin borçları yapılandırılarak, borçlarını taksitler halinde ödemelerine imkan tanındı.

SGK yetkilileri, devletin bütün kurumları arasında entegre bir sistem bulunmadığı için çifte ödemeleri tespit edemediklerini belirtiyor. Örneğin belediyede işe başlayan bir kişinin, aynı zamanda emekli aylığı aldığının tespitinin çok zor olduğuna dikkat çekiliyor. Çifte maaş alan kişilerin durumun tespit edilmesi halinde ise bu aylıkların geri alınacağını belirten yetkililer, memur olarak çalışmaya başlayan emekli memurların bu durumunu SGK’ya bildirmesini istiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ