Dikkat KGS dönemi sona eriyor!

Dikkat KGS dönemi sona eriyor!

KGS‘lerin yerini bundan böyle tamamen HGS’ler alacak. 17 Eylül 2012 tarihinden itibaren kullanımına başlanan Hızlı Geçiş Sistemi HGS 1 Ocak 2013’den itibaren devre dışı kalacak.

Köprü ve otoyollarda kartlı geçişlerde kullanılan KGS kullanımı yılbaşından itibaren kalkıyor. Otoyol ve köprü geçişlerinde nakit geçişlerden sonra şimdi de KGS devri bitiyor. 

4 milyon 800 bin araçta kullanılan KGS sahiplerinin HGS’ye geçiş işlemlerini en kısa sürede yapması bekleniyor. Son günlerde yoğunluk yaşanmaması için kullanıcıların HGS alma işlemlerini en kısa sürede bitirmelerinde yarar var. Aksi halde 1 Ocaktan itibaren köprü ve otoyollardan geçiş yapamayacaklar. Köprü ve otoyollarda kartla geçişi sağlayan KGS, yeni yılın ilk günü itibariyle devre dışı kalacak.

PTT Genel Müdürü Osman Tural, konu ile ilgili açıklama yaparak vatandaşları uyardı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı koordinatörlüğünde, Karayolları Genel Müdürlüğü ile yaptıkları anlaşma kapsamında 17 Eylül itibarıyla uygulamaya konan HGS’nin, KGS’nin yerine geçmek üzere düzenlendiğini söyledi.

KGS’nin 1 Ocak 2013 itibarıyla kullanılmayacağını kaydeden Tural, tüm PTT merkez ve şubelerinde HGS etiketi satışı yaptıklarını, ayrıca satış için otoyol ve köprülerde yeni PTT şubeleri açtıklarını bildirdi.

KGS kartı sahiplerinin PTT merkez ve şubelerinde kartlarını HGS etiketi ile değiştirmeleri gerektiğine dikkat çekti.

Tural “’vatandaşlarımız son dakikayı beklemeyi seviyor. Etiket satışları henüz istediğimiz rakamlara ulaşmadı. Şimdiye dek 200 bine yakın HGS ile ilgili etiket sattık. Yılsonuna kadar 5 milyon civarında etiketin değiştirilmesi gerekiyor. Diğer kart sahipleri yılsonuna kadar değişim yapacak. Yılın sonuna doğru yoğunluk nedeniyle HGS almak daha çok zaman alabilir. Satışlarda sıkıntı yaşanabilir.” 8 milyon KGS kartın yerini HGS kartlar alacak. 5 liraya satılacak etiketler, binlerce PTT şubesinden alınabilecek. Büfelerde, marketlerde benzin istasyonlarında dolumu kolaylıkla yapılabilecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ