Doğum İzni Bakanlar Kurulu’nda tartışıldı

Doğum İzni Bakanlar Kurulu’nda tartışıldı

Doğum İzni Bakanlar Kurulu’nda tartışıldıBir süredir medyada kadınların doğum iznini 6 aya çıkarılacağı ile ilgili haberler yer alıyor. Kadın çalışanları sevindiren bu haberlerle ilgili zaman zaman çeşitli bakanlardan da açıklamalar geldi. Geçtiğimiz hafta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bu konuda yasal düzenleme konusunda çalışmalarının sürdüğünü söylemişti. Çelik “Bakanlıkta bir çalışma yürüyor. Meclis’te görüşülecek SGK yasasına bu düzenlemenin eklenmesi gündemde değil. Bu hassas bir konu. İşveren boyutu da var. Doğum izninin uzaması kadınların işsiz kalmasına yol açmadan nasıl çözümlenebilir, buna çalışıyoruz” şeklinde açıklama yapmıştı. Meclis’e gönderilmesi beklenen yasayla kadınların doğum izninin 24 haftaya çıkartılması hedefleniyor. Anneler doğum öncesi 8, doğum sonrası 16 hafta olarak izni kullanacak. Doğum izni kullanılan sürede İşsizlik Fonu devreye girerek, son 8 haftanın işveren yükünü devlet karşılayacak.

Bakan Çelik bu açıklamaları yaptıktan sonra kadınlar merakla yasanın Bakanlar Kurulunda görüşülerek onaylanmasını beklemeye başladı.

Ancak konu ile ilgili son açıklama Sağlık Bakanı Recep Akdağ’dan geldi. Akdağ verdiği demeçte, Bakanlar Kurulunda, doğum öncesi verilen 2 aylık izin süresinin 4 aya çıkarılması konusunu tartıştığını, ama bazı çekinciler nedeniyle nihai karar verilmediğini söyledi.

Doğum İzni Tartışıldı

Recep Akdağ “Süreler biraz daha uzatılabilir mi? İlk aylar, bebeğin psiko sosyal gelişimi açısından hakikaten çok değerli. İki ay dört ay olsa çok daha iyi olur. Ama ‘çalışma’ tarafının, süreler çok uzun tutulursa, kadın istihdamını olumsuz etkileyeceğinden endişe ediliyor. Onun için iyi bir denge tutturmak lazım. Bunun kısa yollarından biri de kadın istihdamı yapan kuruluşların kreşleriyle ilgili daha aktif bir tavır sergilemesi olabilir. Fatma Şahin ile onu da konuşuyoruz. Bakanlar Kurulu‘nda tartıştık. Başbakanımız, bakanlarımızın görüşünü alarak bize bazı talimatlar vermişti. Şimdi üç bakanlık onu bir taslak haline getirdik, rötuş yapılması gereken bazı hususlar var” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ