EGM’den uyarı; Faturasız mal almayın!

EGM’den uyarı; Faturasız mal almayın!

kacak_elektronik_esyaEmniyet Genel Müdürlüğü, vatandaşları aldıkları ürünün faturasını almaları konusunda uyardı. Vatandaşların daha ucuz diye tercih ettikleri özellikle elektronik ürünlerin kaçak veya çalıntı olabileceği belirtildi. EGM faturasız elden satılan ürünlerin çalıntı veya kaçak olma ihtimalinin fazla olduğunu belirterek, vatandaşlara, “Faturasız ürün satın almayın, başınız ağrımasın” uyarısında bulundu.

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği’nden yapılan açıklamada, vatandaşlara ucuz olduğu için faturasız mal satın almamaları belirtildi. Faturasız malları alan vatandaşın daha sonra gelişecek olaylar nedeniyle başının ağrıyacağı uyarısında bulunuldu.

EGM’den  yapılan açıklamada, “Ucuz ve faturasız malla satın almayın, çalıntı mal satın almanın suç olduğunu unutmayın, elde satılan eşyaların çalıntı veya kaçak mal olma ihtimali yüksektir. Bu tür malları alırken kaynağını araştırınız. Böyle durumlarda size mal satmak isteyen şüpheli kişileri tereddüt etmeksizin polise bildirin. Faturası olmayan ürünün yasal olarak garantisi olmaz. Sadece garanti belgesine kaşe basmakla garanti olmaz. Ayrıca faturasız ürün alan da satan da suçludur ve çok yüksek miktarda cezaları vardır. İnternet satışları takip altındadır. Faturasız aldığınız ürünler için bir gün kapınıza ceza gelirse şaşırmayın.” denildi. Özellikle cep telefonu, tablet, bilgisayar gibi elektronik ürünlerin satışlarında çok sık kaçak ve çalıntı mal satışına rastlanıyor.

Gümrük Muhafaza Kaçakçılık İstihbarat Müdürlükleri sıkı takip yaparak ele geçirdikleri kaçak ürünler gerekli yasal prosedürün tamamlanmasının ardından satışa sunuluyor.

Bu ürünler arasında ağırlıklı olarak akaryakıt, araç, tekstil giyim, cep telefonu, elektronik eşya ve oyuncakların ilk sırada yer alıyor.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ