Emekli olacaklara müjde!

Emekli olacaklara müjde!

Yıllarca çalışıp emekliliği hak edenlerin artık, ellerinde dilekçe kurum kurum dolaşmasına gerek kalmadı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışanları, her ay 50 bin dilekçeyle tek tek uğraşmayacak. İşlemler elektronik ortamdan yapılmaya başalandığı için emekli maaşı bağlama süresi de kısalacak.

Bugün yayımlanan habere göre 10 milyona yakın emekli nüfusuyla 132 ülkeyi geride bırakan Türkiye’de yeni adımla emeklilik işlemleri hızlanacak. İnternet ortamından emekli maaşı bağlama devri başladı. 1 haftada 300 müracat e-devlet üzerinden emekliliğe bir haftada 300 kişi müracaatta bulundu.

Bu 300 kişinin emeklilik işlemleri, elden başvuru yapanlara göre daha hızlı sonuçlandırıldı. Emeklilik işlemlerini oturduğu yerden yapan esnaf ve işçiler kağıt israfını da bitirmiş oldu. İnternet üzerinden emeklilik talebinde bulunanlar artık cep mesajı ile aylıklarının bağlandığını öğrenecek. Oturduğu yerden tek tuşla emekli aylığına bağlanmak isteyenler PTT’den e-devlet şifresi alıyor. Ardından e-devlete girip SGK’nın 4a-4b-4c ortak hizmetler bölümünden emeklilik işlemlerini başlatıyor.

1 Milyon İntibak Hesaplandı
1 milyon 943 bin emekliye verilecek intibak zammı çalışmalarında sona yaklaşılıyor. Yaklaşık bugüne kadar 1 milyon eski SSK emeklisinin intibak zammı hesaplanarak bilgisayar ortamına aktarıldı. 10 ile 339 lira arasında yapılacak intibak artışlarının enflasyon güncellemeleriyle daha da artması bekleniyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Emeklilik Dairesi, günlük 20 bin dosya girerek Ekim ayında bütün intibak dosyalarını bitirmeyi hedefliyor. Emekliler Ekim ayında, vatandaşlık numarası ile ne kadar zam aldıkları görebilecek. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin intibak artışları Ocak 2013 tarihinden itibaren maaşlarına yansıtılacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ