Emeklilerin eksik yatan aylıkları ödenmeye başladı

Emeklilerin eksik yatan aylıkları ödenmeye başladı

Sosyal Güvenlik Kurumunun intibak düzenlemesi çalışmaları sırasında bazı emeklilerin maaşları eksik, bazılarının ise fazla hesaplandığı fark edilmişti. SGK Başkanı Fatih Acar aylıkları eksik ödenen 2 bin 500 emeklinin ödemelerinin yapılmasına başladıklarını belirterek, ”İlk etapta aylığı eksik yatırılıp da işlemleri tamamlanan 826 emekliye toplam 2 milyon 455 bin lira fark ödenecek” dedi.

Acar, ”intibak düzenlemesi” kapsamında 2000′den önce emekli olan yaklaşık 2,5 milyon dosyanın incelemesinin hala sürdüğünü belirtti.  Şu ana kadar 1 milyon 700 bin emeklinin dosyasının tek tek tarandığını, Kasım sonuna kadar çalışmaların tamamlanmasının planlandığını söyledi.

Çalışmalar kapsamında, 2 bin 500 emekliye aylıklarının eksik, 3 bin 500 emeklinin aylıklarının ise fazla ödendiği fark edildi.

”Aylıkları eksik ödenen 2 bin 500 emekliye, ödemelerini yapmaya başladık. Aylığı eksik yatırılanlardan ilk etapta işlemleri tamamlanan 826 emekliye toplam 2 milyon 455 bin lira fark ödenecek. Bunların bir kısmı Eylül aylıklarında farkları aldı. Diğerleri ise Ekim ayında eksik ödemeleri alacak. Tespit yapıldıkça ödemeye devam edeceğiz. Ödemelerin bekletilip sonra yapılması söz konusu değil. İşlemler normal olarak yapılıyor. Bu kapsamda şimdiye kadar yapılan eksik ödemeler incelendiğinde en düşük farkın 9,58 lira, en yüksek farkın da 21 bin 752 lira olduğu anlaşıldı.”

Emeklilere yapılan fazla ödemeler ne olacak?

Kamuoyunda emeklilik hesaplaması yanlış yapıldığı için fazla ödeme yapılan emeklilerden, bu tutarın geri alınması durumunda mağduriyet oluşacağı kanısı bulunuyor. Acar, “Yasal olarak değerlendirildiğinde, bir emekliye 20 yıl boyunca fazla ödeme yapıldıysa bunun sadece 5 yılını geriye dönük olarak dikkate alıyoruz. Bu 5 yıllık döneme ilişkin fazla ödemeler faizsiz olarak alınıyor. Ayrıca emekli aylığının yüzde 25′inden fazla kesinti yapılmıyor” diye konuştu.

Şu an için fazla ödeme yapılan emeklilerle ilgili borç gönderme ve kesinti işlemleri bütün dosyaların incelemeleri tamamlanıncaya kadar durduruldu. Konuyu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik‘e ileteceklerini söyleyen Acar, “Bakanlar Kurulunda emekli aylıklarındaki fazla ödemeler konusu, görüşülecek. Nihai kararı Bakanlar Kurulu verecek” dedi.

Konuya ilişkin yaptıkları çalışmaya göre, fazla ödeme yapılanlardan SGK’ya olan en az borç miktarının 80 lira, en yüksek borç miktarının ise 11 bin 900 lira olduğuna işaret eden Acar, emeklilere fazla ödenen tutarın kişi başına ortalama 5 bin lira olduğunu vurguladı.

Acar, ”Yaklaşık 17 milyon 500 bin lira fazla ödeme yapıldığı kaydedildi. Öte yandan fazla ödemelerin geri alınması durumunda, söz konusu emeklilerin aylıklarında en az 1 lira, en fazla ise 118 lira düşüş yaşanacak” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. berra dedi ki:

    biz 93 de emekli dul yetim maaş almaya başladık ben 260 annem 555 birde kesilirse dileniriz artık

BİR YORUM YAZ