Emeklilik yaşı 53’e çıkarılır mı?

Emeklilik yaşı 53’e çıkarılır mı?

Türkiye’de emekli yaşının erken olması nedeniyle sosyal güvenlik açıklarının azaltılması amacıyla Sosyal Güvenlik Reformu adı altında radikal değişiklikler yapılarak uygulamaya konuldu. Sosyal Güvenlik Reformuna göre emeklilik yaşının kademeli olarak yükseltilmesi planlanıyordu. 2008 yılından itibaren yürürlükte bulunan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu nedeniyle çok sayıda çalışanın emeklilik tarihi de değişti. Reformun amacına ulaşması için sosyal güvenlik açıklarının azaltılması nedeniyle yapılan ciddi değişikliklere rağmen halen açıkların önüne geçilememesi, emeklilik yaşıyla ilgili ciddi kaygıları da beraberinde getirmiştir. Sosyal Güvenlikte açıkları azaltmak için, 1.10.2008 tarihi itibarıyla maddelerinin çoğunluğu yürürlüğe giren 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu dördüncü yılını tamamladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK, Sosyal Güvenlik Reformuyla ilgili tüm bakanlara sunum yapmıştır. Açıkların azaltılması için kademeli emeklilik yaşının 53’e veya 60’a çıkarılması ile ilgili son kararın da Başbakanda olduğunu belirterek sunumu tamamlamıştır.

Açık hala devam ediyor

Bakanlara yapılan sunumda Reformla ilgili gelişmeler hakkında bilgilendirme yapıldı. Reformla gözden kaçan önemli bir nokta da 5510 sayılı Kanunun 81 inci maddesinde yer alan; “…..Devlet, Kurumun ay itibarıyla tahsil ettiği malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları ile genel sağlık sigortası priminin dörtte biri oranında Kuruma katkı yapar. Devlet katkısı olarak hesaplanacak tutar talep edilen tarihi takip eden 15 gün içinde Hazinece Kuruma ödenir.”hükmüdür.

Bu hüküme göre Devlet katkısı yapılmasına rağmen açığın devam etmesi üzerinde durulması gereken sorun olduğunu gösteriyor.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu uygulamasında, daha geç emeklilik ve daha az emekli aylığı ödeme sisteminin gelmesi amaçlanmıştı. Aynı zamanda Sosyal güvenlik açıklarının Gayrisafi Milli Hasılanın yüzde 3 ün altına indirilmesi amaçlanmıştı. Şu anda açık GSYH’nın yüzde 4 civarındadır.

Bakanın sunumundaki en önemli nokta

Sosyal Güvenlik Reformunun 4. yılında Faruk Çelik tüm Bakanlar Kuruluna yaptığı sunumda, açıkların halen aynı seviyede devam ettiğini ve ileriki yıllarda da artış göstereceğini ifade etti. Bakanın açıklara rağmen diş tedavisindeki açıkladıkları değişiklikleri hala uygulayacak mı, merak ediliyor. Bakanın bu konuda da kabine üyelerini bilgilendirdiği düşünülüyor.

Sunumu izleyen Bakanlar Bakan Çelik’e açıkların nasıl düşürülebileceğini sordular. Bakan Çelik de halen 1999 ve 2002 yıllarında yapılan reformlarla 48 yaşlarında olanların emekli olduğunu ve bu yaşın 53’e çekilmesiyle açığın duracağını belirtti. Yani, halen, 44,45,46,47,48,49,50,51,52 yaşlarında emekli olanların emeklilik yaşının 53’e çıkarılmasını teklif etti. Diğer bakanlarda bu konuda çalışma yapılmasının yerinde olacağını ifade ettiler. Ancak, böyle kritik bir konuda son söz hakkı Başbakan’da bulunuyor. Anlaşılan topu Başbakana attılar.

Emeklilik yaşı 53 olur mu?

Kazanılmış haklara zor müdahale edilir. Sendikaları diğer ilgilileri bu konuda ikna etmek zor olacaktır. Ancak, her şey olabilir. Emeklilik hakkını 48 yaşında kazanacaklar yine de hazırlıklı olmalılar. Ülkedeki yaşam kalitesinin artması ortalama yaşam beklentisini de yükseltmiştir. Bu husus ise erken yaşta emeklilik nedeniyle oluşan sosyal güvenlik açıklarının en büyük düşmanlarından birisidir. Devletin emeklisini mağdur etmemek için değişik tedbirlere başvurması kaçınılmazdır. Ancak, iş işten geçtikten sonra düzenleme yapmak çoğu kişiyi mağdur edecektir. 48 yaşında emekli olacaklar şimdiden düşünmeye başladı. Fakat şunu da belirtmek gerekirse 48 yaşında bizim ülkemizden başka gelişmiş hiçbir ülkede emekli olmak mümkün değildir. Bakalım emeklilik yaşında ne karar verilecek?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. mustafa dedi ki:

    ben calısyordm 3.5.2012tarih ihtibarıyle işten çıkarıldım şimgi yaşım itibarıy kimse işe almıyor 47 bu yaşdan sonra hangi iş veren işe alır çalıştırır 53 yasında kimse işe almaz bakan bu yaşdan sonra iş GARANTİNİ verebilirmi iş verenler 30 yasdan sonra sına iş vermiyor buna bir cözüm bulsunlar ben 7AYDIR İŞSİZSİM BEN İŞSİZLİK aylığıla geçinmeye calısıyorum ozaman iş garantisi versinler calışma bakanı yetkililer

BİR YORUM YAZ