Emeklilik yaşı krizi

Emeklilik yaşı krizi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı genç emekliliğe karşı formül arayışı için alternatif çözüm yolları arasında emeklilik yaşının 53’e yükseltilmesi de masaya yatırdı.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratlarının çalışmalarının bir ayağını da 2015 yılı sonrasında aylığa bağlanacaklar için yaş sınırının 53’e yükseltilmesi oluşturuyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı uzmanlarının belirlediği sosyal güvenlik stratejisinde Afrika ülkelerinde bile 49 yaşında emekliliğin olmadığının altı çiziliyor. Türkiye’deki genç emeklilerin aylıklarını alırken bir de başka işte çalıştığı belirtiliyor. Genç emekli cenneti olan ülkemizde 10 milyon 227 bin emekli bulunuyor. Türkiye’de emeklilik yaşının halen kadınlarda 48, erkeklerde 49 olması nedeniyle bu sayı giderek artıyor.
Avrupa ülkelerinde 4 çalışana bir emekli düşerken Türkiye’de bu oran 1,95 düzeyinde. Genç yaşta emekli olan kişilerin ikinci bir işte sigortasız çalışması da bu tabloyu oluşturuyor. Çünkü 10 milyon emekliden yaklaşık 2 milyonunu ikinci bir işte çalışıyor. Ancak bu kişilerden yalnızca 250 bini Sosyal Güvenlik Destek Primi ödeyerek kayıtlı çalışıyor.
Geri kalan bölümü kayıtdışı çalışıyor. Genç emekliler, sağlık güvencesi ve emeklilik hakkı elde ettikleri için sigorta talep etmiyorlar. Bu nedenle işvereninde bu iş gücünü tercih ediyor. Bu nedenle genç emeklilik, devlete maliyetinin yanı sıra kayıtdışılığın da önemli bir nedeni haline geldi.

36 Bin Kişi Tespit Edildi
Yapılan denetimlerde de prim yatırmadan çalıştığı tespit edilen 36 bin kişi kayıt altına alındı. Ekonomi yönetimine sunulan raporda genç emekliliğin yol açtığı bu tabloya dikkat çekilirken çözüm yolları tartışıldı. Türkiye ekonomisi için ciddi bedellere yol açan emeklilik yaşının düşük olması masaya yatırıldı. 53 yaşında emekli olunması halinde çalışanlarla emekliler arasındaki aktif pasif dengesinin biraz daha düzeleceği kaydedildi.

1 milyon kişiyi ilgilendiren karar
2008 yılında kanunda yapılan değişiklikle emeklilik yaşı 65 yaşa yükseltildi. Ancak 65 yaşında emeklilik erkekler için 2044 yılından sonra kadınlar için 2048 yılından sonra uygulanmaya başlanacak. O yıla kadar emeklilik yaşı her yıl kademeli olarak artacak. Önümüzdeki 5 yılda kadınlardan 48 yaşında erkeklerden 49 yaşında emekli olacak 1 milyondan fazla vatandaşın olduğu belirtiliyor.
Türkiye’de genç emekli sayısını arttıran, kadınlarda 37 erkeklerde 43 yaşında emeklilik düzenlemesi Süleyman Demirel döneminde çıkarılmıştı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2 milyona yakın genç emekli bulunan Türkiye’nin genç emekliler yüzünden 1 trilyon dolar kaybettiğini açıklamıştı.

SGK’nın geliri arttı
SGK’nın gelirlerinde 2012’nin ilk 6 aylık döneminde 2011’in aynı dönemine gör e yüzde10,14’lük artış gözlendi. Geçen yılın ilk 6 ayında 59,9 milyar lira olan gelirler, bu yılın aynı döneminde 66 milyar liraya yükseldi. Gelirlerdeki yükselmede prim tahsilatının artması etkili oldu.
Kurumun emekli maaşı ve sağlık ödemelerinde ise 10 milyar liralık artış kaydedildi. Geçen yıl 68,3 milyar lira olan gelirler 79 milyar liraya çıktı.
Faruk Çelik Bilgi Verdi
Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in, Bakanlar Kurulu’na sosyal güvenlik sistemiyle ilgili yaptığı sunumda da bütçenin kara deliği sosyal güvenlik açıklarının sebepleri yer aldı. Türkiye’de hâlâ 48-49 yaşında emekli maaşına bağlananların bulunduğu, söz konusu tablonun nedeni olarak belirtildi.
Pazartesi günü yapılan Bakanlar Kurulu toplantısından sonra Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç konuyla ilgili kısaca bilgi vermişti. Çalışma Bakanı Çelik’in bir önceki Bakanlar Kurulu’nda sosyal güvenlikle ilgili yapılacak proje ve projeksiyonlarla ilgili sunum yaptığını belirten Arınç, son Bakanlar Kurulu toplantısında diğer bakanların sorularıyla konu üzerinde yeniden çalışmaya başlandığını söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. meliha dedi ki:

  bizim emeklilikte bir başka bahara kaldı.Hep bizemi denk geliyor bilmiyorum ama iki partiye oy verdim ikisindende kazık yedim bir daha benden oy alamazlar.

  1. Vatandas dedi ki:

   Bizin 19 oyumuz var asla MHP ve AKp oy vermeyeciz artik

 2. alperan dedi ki:

  Benim anlayamadığım her türlü sorunda avrupa diyip tuturan meclis üyeleri bardağı birde ters tarafından görseler,
  geçen gün televizyonda seyrettim bizim ülkede enflasyon hesaplaması şemsiye çekiç gibi abk sabuk şeyler üzerinden hesaplanıyor eee naapsın adamlar demekki marketten yiyecek olarak bunları alıyorlar.Ayrıca hangi beyin yada beyinsizler böyle hesaplamalar yapıyor onada şaşıyorum,şimdide emeklilik yok avrupada böyle değilmiş,kardeşim yater artık saçmalamayın avrupada insana değer var,insanın bir kıymeti var,adam burda öyle şartlarda çalışıyorki yok efendim 50 yaş gençmiş o emkli senin gibi bir eli balda bir eli yağda yaşamıyorum zavallım senelerce eziyet için de nasıl geçineceğini çocuklarına nasıl bir gelecek hazırlayacağını düşünerek yaşayıp duruyor.Vatandaş akşam bakkalın manavın önünden kaçarak gitmeyecek duruma getirilir,çöplerden yiyeceklerle karınlarını doyurmazlar,aldıkları para ile ailelerine iyi bir yaşam hakkı verebilirler o zman tamam.Ama bu koşullarla yok genç emkeli yok çok para alıyorlar geçiniz bunları,sizi zincirli kuyu mezarlığına davet ediyorum ben ara sıra giderim gidinde yaş orortalamasını görün nerde

 3. Vatandas dedi ki:

  Akp ve Mhp ye oy yok artik

BİR YORUM YAZ